Brusnice ako loptičky
Brusnice sa v našich zemepisných šírkach vyskytujú už len v podobe sušeného ovocia, prípadne džemov a lisovaných štiav. Málokto však tuší, ako sa kvalitné brusnice triedia ako sa určuje ich zrelosť. Po dozretí sa brusnice podobajú loptičkám. Ak ich hodíte o zem, odrazia sa. Môže za to pevná textúra ich šupky a malými vzduchovými vankúšikmi vo vnútri každého plodu. Spôsobom odrážania poľnohospodári delia brusnice na tie určené na konzumáciu a napríklad na lisovanie.

Kukurica má daný počet jadier
Možno vám to nikdy nenapadlo, ale kukurica nie je len zelenina, ale je aj kvetom. Čo z toho vyplýva? Každý šúľok kukurice je vo svojej podstate rovnaký. V praxi to znamená, že šúľok je tvorený vždy zo šestnástich riadkov. Priemerný šúľok má pritom okolo 800 jednotlivých zrniečok. Ten počet sa môže mierne líšiť, ale riadkovanie ostáva. Chcete si to overiť? Je to dobrá zábavka nielen pre autistov, ale v čase karantény prakticky pre každého.

Pistácie môžu spôsobiť požiar
Pistáciové oriešky sa môžu samovznietiť. Preto je ich preprava komplikovaná a je nutné zabezpečiť, aby sa neprepravovali v ozrutných nákladných kontajneroch. Dôvodom je, že obsahujú 50 percent tuku a pritom sú extrémne suché. Tuk vynikajúco horí a obrovská masa orieškov môže vytvoriť tlak, trenie šupiek a ich praskanie, čo uvoľní dostatočné teplo na to, aby sa chytil príve tuk v orechoch horieť.

Čili nepáli každého
Až štvrtina svetovej populácie konzumuje čili na dennej báze. Dôvodom je kapsaicín, ktorý spôsobuje príjemné pocity pálenia. Ide o obranný efekt papriky pred tým, aby sa jej vyhli bežné cicavce, z ktorých nič nemá. V prírode totiž nenájdete okrem človeka živočícha s tak masochistickými sklonmi, ktorý by si užíval pálenie papričiek. Príroda zariadili ešte jednu dôležitú vec. Vtákov kapsaicín nepáli. Dôvod? Pálením paprika ochraňuje plody, ale vtáky konzumujú čili aj so zrniečkami, vďaka čomu ich následne vylučujú a zabezpečujú rozmnožovanie a prežitie.

Prečo kešu nemá škrupinu?
Pretože vo svojej podstate nejde o orech v pravom zmysle slova, ale semeno. Kešu orechy sú tie najpodivnejšie oriešky z celej rastlinnej ríše. Kešu pochádza zo severnej oblasti Brazílie, kde sa pestovali kešu jablone a tieto orechy klíčia zo spodnej časti jablka. Pri zbere sa však ani dužina nevyhadzuje a je súčasťou mnohých džúsov. Aj to je dôvod, prečo ak si kúpite balíček kešu, nikdy nenájdete žiadnu škrupinu. Jednoducho ju nemajú.