MENU
Menu

Techmag Šialené fakty o vesmírnych pretekoch: Prvým na Mesiaci nemal byť Armstrong

Vesmírne preteky medzi USA a ZSSR trvali desiatky rokov. Začali hneď po druhej svetovej vojne a vyvrcholili, keď Neil Armstrong pristál na Mesiaci. Počas tohto obdobia obe krajiny „vyparatili" množstvo vecí, o ktorých bežný človek ani len netuší.

Šialené fakty o vesmírnych pretekoch: Prvým na Mesiaci nemal byť Armstrong
Túžba Zambie pripojiť sa do vesmírneho programu
O Zambii často nepočujeme. Je to vnútrozemská krajina v strede južnej Afriky. V roku 1964 sa zapojila do vesmírnych pretekov a plánovala priviesť človeka na Mesiac skôr ako USA alebo ZSSR. Zambijský vesmírny program bol súkromným projektom Edwarda Mukuku Nkolosa, učiteľa a zakladateľa zambijskej Národnej akadémie vied, kozmického výskumu a filozofie. Nkoloso na tento účel najal dvanásť potenciálnych astronautov, vrátane 16-ročného dievčaťa. Nemal však dostatok prostriedkov na svoj vesmírny projekt. Napriek tomu sa astronauti pripravovali do poslednej chvíle. Učili sa napríklad chodiť po rukách, pretože Nkoloso tvrdil, že je to jediný spôsob ako človek dokáže kráčať po mesiaci. Hoci Nkoloso veril, že raz vztýči zambijskú vlajku na Mesiaci, jeho vesmírny program sa rozpadol, keď bolo treba zaplatiť za všetko, čo pri výcviku použil.

FOTO: Nehostinné peklo: Človek by na iných planétach prežil len sekundy

Astronaut, kozmonaut alebo taikonaut?
Vedeli ste, že USA, Rusko a Čína majú rôzne názvy pre cestovateľov do vesmíru? NASA ich nazýva astronauti, Rusko kozmonauti, Čína tvrdí, že má taikonautov. Celá vec začala počas vesmírnych pretekov. USA a Sovieti boli takí tvrdí konkurenti, že sa nedokázali dohodnúť ani na jednotnom pomenovaní. USA sa uspokojili s astronautom („hviezdny námorník"), zatiaľ čo Sovieti dávali prednosť kozmonautovi („kozmický námorník"). Medzinárodní astronauti, ktorí letia na ruskej alebo americkej kozmickej lodi, sa stotožňujú s pojmom, ktorý používa hostiteľská krajina. Čína tiež prišla s vlastným pomenovaním, keď začala vysielať ľudí do vesmíru. Spočiatku uvažovala o označení yuhangyuan („vesmírny navigátor"), neskôr sa udomácnil pojem taikonaut („vesmírny námorník"), ktorý sa ľahšie vyslovuje.

Problémy, ktoré sa spájajú s kolonizáciou Marsu (druhá časť)

Detské ihriská mali vzbudiť záujem o vesmírne cestovanie
Do vesmírneho súboja medzi USA a ZSSR krajiny zatiahli aj detské ihriská. Počas desiatok rokov USA a Sovietsky zväz navrhovali ich vybavenie tak, aby vzbudili záujem detí o astronautiku. Detské ihriská boli plné rakiet, satelitov, veží, ponoriek, modulov či planét. Americký Kongres však vyhodnotil situáciu ako rizikovú, pretože na nich dochádzalo každý deň k mnohým zraneniam detí, a preto rozhodol, že vesmírne betónové telesá nahradia ihriská s trávou a pieskoviskami.

Sovietsky zväz ponúkol USA technickú pomoc
Sovietsky zväz odštartoval vesmírne preteky 4. októbra 1957, keď vypustil do vesmíru Sputnik 1. O tridsať dní ho nasledoval Sputnik 2 so psom Lajka na palube. Tieto aktivity zaskočili USA, ktoré sa považovali za globálneho lídra v oblasti vedy a techniky. USA sa preto rozhodli, že do vesmíru vyšlú vlastné rakety. 6. decembra 1957 sa pokúsili vypustiť raketu Vanguard 1A. Za účastí viac ako 100 reportérov a mnohých televízií však Vanguard 1A po pár sekundách stratil energiu a vybuchol. USA sa okamžite stali terčom vtipov. Rusi ich raketu nazvali „kaputnik". Iróniou a paradoxom bolo, že Sovietsky zväz ponúkol USA technickú pomoc určenú pre rozvojové krajiny. Američania, samozrejme, túto ponuku ignorovali.

Koniec rakiet? Do vesmíru budú možno ľudia cestovať celkom inak

Američania i Sovieti plánovali jadrový výbuch na Mesiaci
Počuli ste niekedy o americkom projekte A119? Tento projekt počítal s odpálením nukleárnej zbrane na povrchu Mesiaca. Výbuch by sme videli aj zo Zeme a najmä z Moskvy - centra najväčšieho rivala USA v časoch studenej vojny. Na odpálenie plánovali použiť jadrovú hlavicu W25. Patrí k tým „slabším" a plánované miesto odpálenia bolo na pomedzí osvetlenej a zatienenej strane Mesiaca. Veľkolepý projekt viedol fyzik Leonard Reiffel, ktorý sa neskôr podieľal na misiách Apollo. Priznal, že celý projekt mal byť iba demonštráciou moci, aby USA ukázali celému svetu, no najmä ZSSR, že vesmír nie je iba doménou Sovietov. Plán našťastie nerealizovali, a to aj z dôvodu, že USA sa obávalo reakcie verejnosti. Existujú informácie, že s podobnými nápadmi prichádzal aj Sovietsky zväz.

Prvým človekom na Mesiaci mal byť pôvodne Buzz Aldrin
Keď svet čakal na vypustenie Apolla 11, novinári a predstavitelia NASA už špekulovali o tom, že Buzz Aldrin bude prvým človekom na Mesiaci. Logiku to malo, lebo astronaut sediaci na pravom sedadle kozmickej lode bol vždy prvý, kto opúšťal kozmickú loď. Tak to bolo i pri predchádzajúcej lodi Gemini. Aldrin sedel na pravom sedadle Apolla 11, avšak dvere modulu presunuli na ľavú stranu. To znamenalo, že prednosť prešla na muža sediaceho na ľavom sedadle, v tomto prípade Neila Armstronga. Počas pokusov na Zemi sa Aldrin pokúšal preliezť cez Armstronga, bolo to však zdĺhavé a náročné a navyše pri tomto manévri neraz poškodili testovací modul. Niektorí vyšší dôstojníci NASA si tiež mysleli, že Neil Armstrong by mal dostať privilégium byť prvý človek na Mesiaci, pretože bol veliteľ modulu.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

DISKUSIA
11.10. 2019 17:00
Diskusia