MENU
Menu

Techmag Rotujúce cely: "Geniálny" nápad, ktorý sa vo väzniciach neujal

Niektoré problémy si vyžadujú dômyselné riešenia. Rotujúce cely však takýmto riešením neboli, skôr naopak. Prečo sa vlastne vo väzniciach dodnes nevyužívajú? Veď na prvý pohľad sa zdajú byť ideálne.

Rotujúce cely:
Rotujúce cely navrhli dvaja Američania: William Brown a Benjamin Haugh. Išlo o systém, ktorý pozostával z valcovitého bloku rozdeleného na viacero sektorov. Tie fungovali ako samostatné cely. Celý blok obkolesovala mreža, v ktorej boli iba jedny dvere. Blok bol umiestnený na centrálnom stĺpe, ktorý umožňoval jeho otáčanie, zatiaľ čo mreža bola stacionárna. Z takéhoto bloku teda mohli väzni vychádzať iba po jednom podľa toho, či sa ich cela práve nachádzala pri dverách. Je pritom záhadou, prečo Brown a Haugh siahli po tomto zložitejšom riešení, keď mohli pokojne navrhnúť iba rotujúce mrežu a stacionárny blok.

Medvedica odsúdená na doživotie: Ako je možné, že skončila vo väznici?

Ich dizajn sa každopádne ujal až prekvapivo dobre a prvý blok zostrojili v roku 1882 vo väznici v Indiane. Išlo o dvojposchodový valec, pričom na každom poschodí bolo osem ciel. Ujsť bolo prakticky nemožné, a tak každé z poschodí strážil iba jeden dozorca. On sám dokonca stačil na to, aby dômyselne zostrojený blok dokázal otočiť, hoci mal niekoľko ton.

Dokázali nemožné: Ľudia, ktorí ušli z najprísnejšie strážených väzníc

Rotujúce cely oplývali na svoju dobu nevídaným luxusom. Mali ventilačný systém, ktorý umožňoval vzduchu prúdiť cez príbytky väzňov. V zime sa cely zasa vykurovali, mali vlastný prívod vody i splachovacie toalety. V Spojených štátoch amerických vzniklo až 16 takýchto zariadení, väčšinou na Stredozápade.

Skutočný príbeh Motýľa: Nakoľko bola svetoznáma kniha pravdivá?

Rotujúce cely však mali aj mnoho nedostatkov. Vezmite si napríklad požiar. Evakuovať väzňov v prípade, že by budovu zachvátili plamene, by trvalo priveľmi dlho. Záznamy o takejto tragédii síce neexistujú, dochovali sa však dokumenty, ktoré hovoria o viacerých ranených väzňoch. Tým sa zachytili nohy či ruky do mreže počas otáčania ciel a niektorí ostali do smrti zmrzačení. Celý otáčavý systém si tiež vyžadoval náročnú údržbu, a tak niet divu, že v 30. rokoch 20. storočia už boli rotujúce cely minulosťou.

Dnes už existujú iba štyri, ale ani jedna sa aktívne nevyužíva. Prerobili ich na múzeá.

DISKUSIA
9.11. 2019 13:00
Diskusia