MENU
Menu
Šifra

Techmag Riaditeľstvo CIA skrýva aj túto šifru, skúsite ju rozlúštiť?

Riaditeľstvo americkej CIA v Langley je domovom nespočetného množstva tajomstiev a jedno sa nachádza priamo pred budovou. Ide o sochu, ktorá tu stojí už 30 rokov. Volá sa Kryptos a v podstate ide o šifru, nad ktorou si desaťročia lámu hlavy najšikovnejší kryptológovia z celého sveta.

Kryptos vytvoril americký umelec Jim Sanborn v novembri 1990. Odvtedy je tvrdým orieškom dokonca aj pre tých zamestnancov CIA, ktorí sa dňom i nocou zaoberajú lúštením šifier a kódov. 1800 znakov vyrytých do trojmetrového bloku z medi odmieta vydať celé svoje tajomstvo. Hoci sa podarilo rozkódovať tri Sanbornove správy, tá štvrtá je stále záhadou. Experti už skúsili všetky možné techniky, ktoré poznajú, ale 97 znakov Kryptosu naďalej odoláva.

 Prvé tri správy rozlúštili experti počas ôsmich rokov od inštalácie sochy pred budovou. A odvtedy sa nepodarilo dosiahnuť žiaden pokrok. Zatiaľ čo dve správy boli pomerne jednoduché pre kohokoľvek, kto ovláda pokročilú kryptografiu, tretia už bola podstatne zložitejšia. No a štvrtú je vraj nemožné dešifrovať.

Existuje dokonca medzinárodná skupina nadšencov, ktorá ma tisíce členov. Tí sa vo voľnom čase zaoberajú práve Kryptosom, socha im však úspešne odoláva. Pár členov skupiny sa každoročne stretáva so Sanbornom a dúfajú, že sa im podarí vypáčiť z neho nejaké rady, no márne.

Autor sochy však občas predsa len podľahne tlaku. Doteraz odhalil dva kľúče, ktoré majú pomôcť pri riešení rébusu. Pred pár rokmi prezradil, že 64. až 69. písmená (NYPVTT) sa prekladajú ako BERLIN. O niekoľko rokov neskôr poskytol ďalšiu radu ohľadom 70. až 74. písmena, ktoré sa prekladajú ako CLOCK (v angličtine „hodiny"). Časť kódu je teda známa, ale ani to nepomohlo.

Riaditeľstvo CIA skrýva aj túto šifru, skúsite ju rozlúštiť?

Sanborn má už po sedemdesiatke a niektorí sa pýtajú, čo sa stane, ak zomrie predtým, než sa podarí rozlúštiť štvrtú správu zo sochy. Umelec však myslel aj na túto možnosť. Riešenie napísal na papier a uložil ho do bezpečnostnej schránky. K nej má prístup jediný človek, ktorý bude po Sanbornovom úmrtí schopný potvrdiť prípadnú správnosť riešenia šifry.

Mimochodom, autor sochy v roku 1990 nebol žiadnym profesionálnym kryptografom. Kryptos bol jeho prvou šifrou, a napriek tomu sa mu darí desaťročia miasť profesionálov.