Firma Wilson je gigantom medzi športovými firmami a rozhodla sa posunúť výrobu basketbalových lôpt na celkom novú úroveň. V začiatkoch sa lopty na tento šport vyrábali z nahrubo pozošívaných kusov kože a postupom času získali takú podobu, v akej ich poznáme dnes. Nedostatkom týchto lôpt je ale fakt, že ich treba dofukovať a pri náraze na ostrú hranu môžu prasknúť.

A presne preto vraj vznikol Wilson Airless Prototype, model lopty, ktorá nepotrebuje pumpu. Je vyrobený zo špeciálneho polyméru, ktorý dokáže produkovať rovnakú „odrážavosť“ ako štandardná basketbalová lopta.

Lopta už na prvý pohľad zaujme mriežkovaným dizajnom. Wilson síce zachoval špecifické drážky, do ktorých môžu hráči vsunúť prsty pre lepší úchop, celkovo má prototyp skutočne futuristický vzhľad. Cez žiadnu funkčnú basketbalovú loptu zatiaľ vidieť nebolo.
Wilson Airless Prototype odhalili začiatkom marca 2023 počas podujatia NBA All-Star Weekend. Vo videu krídelník Houstonu Rockets „KJ“ Martin dribluje a hádže na kôš práve s touto loptou. Až sa zdá, že ide o dokonalú náhradu klasiky. Firma však tvrdí, že vývoj si ešte vyžiada istý čas.

Existuje totiž viacero nezodpovedaných otázok. Nik zatiaľ nevie, aký grip bude nová lopta schopná poskytnúť. Mriežky v kombinácii s polymérom sa môžu kĺzať viac, než by si hráči želali. Dosiaľ sa tiež nevie, aký vplyv bude mať vzduch prúdiaci cez loptu na jej trajektóriu. Isté je však napríklad to, že na prste už s ňou machri točiť nebudú, mriežky im to neumožnia. A mimochodom, čo keď sa cez dierku dostane dnu napríklad kamienok? Wilson Airless Prototype zrejme nebude určený na hranie pod holým nebom, ale iba v hale, kde podobný incident nehrozí. Na recenzie si však budeme musieť počkať do momentu, kedy Wilson uvedie loptu na trh. Ak sa tak vôbec niekedy stane.