Našťastie, roboti ešte neovládli svet, ale ich mozgy sú technologicky dokonalé a ich vzhľad môže byť taký realistický, že je až desivý.

Ai-Da

Ai-Da nedávno oznámila, že jej zakázali nastúpiť do lietadla. Prečo? Pretože je robot a príslušná krajina mala podozrenie, že je sledovacím robotom. Ai-Da je však umelec, ktorý dokáže maľovať. Jej programovanie je také sofistikované, že jej umožňuje vyrezávať, maľovať aj kresliť. Trup a tvár má veľmi prepracované a inžinieri jej dali vhodný ženský hlas. Prezradí ju pár exponovaných mechanických ramien, ktoré používa na kreslenie. Ide o prvého robota, ktorý vytvoril autoportréty a tento úspech dokazuje potenciál robota infiltrovať viac ako čísla.

Sophia

Robot Sophia sa dostal na scénu v roku 2016 a takmer okamžite si získal popularitu. Vyvinula ju spoločnosťou Hanson Robotics, je neuveriteľne realistická, s ľudskými reakciami a výrazmi tváre. Len sa pozrite, ako hovorí. Fascinujúci je spôsob ako hýbe obočím, pohybuje hlavou, dokonca i kvalita a textúra pokožky... Schopnosť Sofie viesť celé rozhovory s ľuďmi viedla k niekoľkým vystúpeniam v nočných talk show a iných platformách. S košeľou a parochňou by ste pravdepodobne netušili, že hovoríte s umelou inteligenciou, ale možno len s niekým, kto je trochu zvláštny. Okrem vzhľadu však Sophia poskytuje plán pre inovatívny výskum interakcie medzi robotom a človekom a budúcnosťou umelej technológie vo všeobecnosti.

Geminoid DK

Geminoid DK je ultrarealistický robot vymodelovaný podľa dánskeho profesora Henrika Scharfeho. DK pôsobí ako jeho klon a profesor ho ovláda na diaľku. Geminoida predstavili verejnosti v roku 2011 a je príležitosťou, ako študovať interakcie medzi ľuďmi a robotmi. Realistický spôsob, akým inžinieri a umelci vytvorili jeho tvár vám umožní zabudnúť, že ide o robota. Kým neuvidíte, že jeho spodná polovica je pripojená k všetkým druhom počítačov. Rušiť vás môže fakt, že niektoré jeho mimické prejavy nie sú dokonalé a pôsobia strašidelne.

Jennie, robotický pes

Jennie je robotický terapeutický pes pre ľudí, ktorí sa nemôžu starať o domáce zvieratá. Funguje na batérie a nemusíte ho venčiť. Na rozdiel od mnohých robotických zvierat, ktoré pôsobia technicky, Jennie vymodelovali podľa zlatého retrievera a získala všetky roztomilé nuansy tohto plemena. No, takmer. Tvár psa sa trochu nevydarila, no z diaľky pôsobí dosť reálne...

Zamestnanci v hoteli

Tohto sa obávajú ľudia, že ich v práci nahradia roboti. Hotel Henn v Japonsku takmer výlučne zamestnáva robotov. Sú priateľskí a pohostinní aj viacjazyční. Dokonca v hoteli majú aj anglicky hovoriaceho robota dinosaura. Môže to byť skvelé pre podnikanie, pretože hotel navštevujú svetoví cestovatelia a nadšenci. Vieme si však predstaviť tú paranoju, keď si človek uvedomí, že je vydaný na milosť robotov. Budú roboti stále priateľskí, nezačnú revolúciu, nezaútočia na hostí v noci v izbách?

Nano-dron amerického letectva

Až doteraz inžinieri vyvinuli roboty z neškodnejších dôvodov: umenie, pomoc, pohostinnosť. Tohto však vytvorili ako špióna v tvare komára. Nielenže americké letectvo pomohlo tímu výskumníkov vytvoriť niečo, čo naruší vaše súkromie, ale navyše mu dali podobu jedného z najviac nenávidených tvorov na planéte. Nano-dron navrhli, aby dokonale lietal a pristál na niekoho koži. Operátor ho ovláda z diaľky. Má tiež oči a uši (fotoaparát a vstavaný mikrofón), ale to sú bežné špionážne veci. To, čoho by ste sa mali naozaj obávať, je skutočnosť, že táto vec vás môže „uhryznúť“, odobrať vám vzorku DNA a implantovať RFID čip pod kožu (sledovacie zariadenie). Ale, čo to bude zajtra? Smrteľné choroby?

PETMAN

Militarizácia robotov môže byť dobrý nápad, kvôli testovaniu toho, ako dokáže oblečenie a ochranné vybavenie vojaka odolávať nebezpečenstvu. PETMANA vyvinula spoločnosť Boston Dynamics práve na tento účel. Pohybuje sa ako vojak, môže robiť drepy, skákať, robiť push-upy a udržiavať homeostázu. V škole nás učili, že homeostáza je stav, ktorý definuje živú bytosť, no teraz to už celkom neplatí. Hoci PETMAN nie je robot s kožou, keď má oblečené vojenské vybavenie, nezistíte, že nejde o človeka. To nás núti premýšľať- naučíme robotov bojovať naše vojny za nás alebo im vštepíme túžbu po mieri?

HRP-4C

Napriek názvu ide o veľmi príjemného robota. Prečo? Dokáže tancovať, spievať a zabávať vás. Robot má ženské telo, ale napriek tomu svoj pôvod neutají, už len kvôli kovovým nohám. Hoci inžinieri a umelci odviedli dokonalú prácu na vzhľade, pohyby robota nie sú veľmi plynulé a keď sa pozriete lepšie, i ruky má dlhšie. Nuž, oproti živým tanečniciam je to obrovský rozdiel...