MENU
Menu
a

Techmag Prvý stejk z 3D tlačiarne chutí ako originál, dali by ste si?

Začali s tým vegáni. Vychutnávať si šťavnatý stejk je rozkoš, ale oni nechceli zabíjať dobytok. Preto pripravili stejky na nerozoznanie od pravých, ale z rastlinných surovín. Doba pokročila a nový startup sľubuje stejky z 3D tlačiarne. Ako chutia a vyzerajú? Na nerozoznanie od roštenky z býka.

Španielsky startup
Nábeh 3D tlačiarní spôsobil vo svete nevídaný boom. Doma si môžeme zrazu vytlačiť veci dennej spotreby. To sa hodí práve v čase, keď máme na obchodoch zámky. Stačia správne ingrediencie, receptúra od španielskej spoločnosti NovaMeat a máte doma stejk bez toho, aby ste vytiahli päty z domu. Ako je to možné? Zmes na prípravu je dokonale vyladená a tlačiaci program pracuje s čisto rastlinnými proteínmi. Dokonca na mikroskopickej úrovni, takže dokáže vytlačiť štruktúru na nerozoznanie od dobre odležaného mäsa.

Výroba trvala dva roky
Spoločnosť NovaMeat vytvorila svoj prvý tlačený stejk už v roku 2018. No bol to len suchý prototyp. Bol bez mäsa, ale nevyzeral tak, že by ste ho chceli zjesť. Prešli dva roky a je tu upgrade na model 2.0, ktorý je skutočne dokonalou limitáciou sviečkovice. Vďaka technológii dokáže tlačiareň dávať desať kilogramov poctivého stejku za hodinu. Vybrať si môžete aj podľa toho, na čo máte práve chuť. Zatiaľ je v ponuke hovädzina, ale už dnes spoločnosť pracuje na stejkoch z lososa aj iných rýb. V pláne je, že na prípravu týchto jedál si jednoducho stiahnete aktualizovaný softvér, podobne, ako to poznáte bežne z mobilu.

Nie je to len o vzhľade
Ak by sme chceli plát mäsa, ktorý sa iba podobá na originál a je dokonalého vzhľadu, môžete ho vytvoriť aj z plastu. Startup si však dal omnoho väčšiu výzvu. Tak ako máme doma pekárničky na domáci chlieb, tak považujte 3D tlačiareň za možnosť „napiecť “ si skutočne živé mäso. Okrem výzoru má takýto produkt aj skutočnú chuť dobrého stejku a čo je ešte zaujímavejšie, aj rovnaké výživové hodnoty. Preto ak ste si práve začali zariaďovať bunker prežitia, 3D tlačiareň je určite vhodnou vecou kuchynskej výbavy.