MENU
Menu

Techmag Prvý kybernetický útok sa odohral pred 200 rokmi, vyniesol poriadny balík

Mohol sa prvý kybernetický útok odohrať už pred 200 rokmi? Veď výkonné počítače predsa existujú len pár desaťročí, no nie? Pravdou je, že mohol. Stalo sa tak vo Francúzsku a obeťou bol systém semaforových telegrafov.

Prvý kybernetický útok sa odohral pred 200 rokmi, vyniesol poriadny balík
Prvý moderný kybernetický útok sa podľa odborníkov odohral v roku 1988, keď 20-ročný študent Robert Morris vypustil počítačového červa, ktorý sa rýchlo rozšíril po celom svete prostredníctvom internetu. Našťastie nešlo o škodlivý softvér, Morris chcel len ukázať, aký je internet obrovský. Červ sa mu však vymkol spod kontroly a začal sa množiť, za čo jeho „otec" dostal trojročnú podmienku a 400 hodín verejnoprospešných prác.

FOTO: Historické mapy: Ako videli svet naši predkovia?

Dnes je do internetovej siete pripojených asi 20 miliárd rôznych zariadení od chladničiek cez autá až po fitness náramky. Hackeri tak majú naozaj veľké ihrisko, kde sa môžu realizovať. Milióny užívateľov internetu sa stávajú obeťami kybernetických útokov, ktoré v lepšom prípade končia len zavírením počítača. Hackeri pritom zrejme ani len netušia, že ich prapredkovia žili v prvej polovici 19. storočia vo Francúzsku.

Prvý kybernetický útok sa odohral pred 200 rokmi, vyniesol poriadny balík
V tom čase pochopiteľne neexistoval bezdrôtový prenos dát či počítače. Bola tu však pomerne veľká dátová sieť v podobe semaforových telegrafov. Išlo o veže vzdialené od seba na dohľad ďalekohľadom (asi 12 až 15 kilometrov), ktoré mali na strechách drevené ramená. Tie sa dali polohovať a rozdielne polohy znamenali rozdielne písmená. Takýmto spôsobom sa dala správa prenášať pomerne rýchlo na veľké vzdialenosti medzi jednotlivými vežami.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa

Semaforový telegraf bol vyhradený pre štátne použitie, no v roku 1834 bratia François a Joseph Blancovci našli spôsob, ako sa do systému dostať a upraviť ho pre vlastné potreby a zisk.

Blancovci sa živili obchodovaním so štátnymi dlhopismi na burze v Bordeaux, ktorá kopírovala vývoj na parížskej burze. Francúzska metropola teda udávala kurz nielen pre obchodovanie v Bordeaux, ale aj v iných mestách. Trvalo však pár dní, kým sa prostredníctvom kuriérov rozniesli správy z Paríža do rôznych kútov Francúzska. Ak by sa obchodníci v ostatných mestách vedeli dostať k informáciám skôr, dokázali by konať ešte predtým, než sa údaje premietnu na trhy a tak zarobiť. Využívali síce poštové holuby, ktoré boli síce rýchlejšie než kuriéri, ale aj podstatne nespoľahlivejšie. Blancovci však napokon prišli na spôsob, ako vybabrať so systémom.

Bratia podplatili muža, ktorý ovládal vežu telegrafu v meste Tours. Tomu mal komplic z parížskej burzy donášať informácie, ktoré potom z Tours prostredníctvom telegrafov putovali až do Bordeaux. Keďže však boli telegrafy vyhradené pre štátne účely, nemohol ani podplatený operátor prenášať súkromné správy. Bratia teda vymysleli šifrovanie, pomocou ktorého dokázali potrebné údaje o vývoji na parížskej burze vložiť do rutinných vládnych správ.

Vojna proti vrabcom: Konflikt, ktorý zabil milióny ľudí

Na prvý pohľad sa zdalo, že ide len o chyby v kóde, Blancovci však práve na nich profitovali. Systém totiž fungoval tak, že keď sa operátor pomýlil, vyslal aj správu o oprave. Ďalej sa však šírili obe: pôvodná i opravená informácia. Správa sa „čistila" až v cieľovej stanici. Preto mali Blancovci v Bordeaux teleskop, ktorým sledovali predposlednú telegrafnú vežu a odčítavali z nej úmyselné chyby, vďaka čomu získavali novinky oveľa skôr, než stihli trhy zareagovať.

Trvalo neuveriteľné dva roky, kým ich odhalili. Na vine bola chyba operátora v Tours, ktorý ochorel a chcel do celého podvodu zasvätiť kamaráta. Ten však odmietal konať nečestne a nahlásil ho úradom. Úspešný biznis Blancovcov sa teda zastavil, bratia však vyviazli bez úhony. Neexistoval totiž zákon, ktorý by zakazoval zneužívať telegrafný systém.

Prvý kybernetický útok sa odohral pred 200 rokmi, vyniesol poriadny balík
Francois Blanc
Pri spätnom pohľade je jasné, že systém semaforových telegrafov bol žalostne nezabezpečený. Nebyť Blancovcov, určite by ho zneužil niekto iný. Bratia navyše takticky zaútočili na jeho najslabší článok: človeka. Podvodníci dnes využívajú fakt, že sú im ľudia ochotní povedať číslo platobnej karty a všetky údaje potrebné na vykonanie platby. Blancovci v roku 1834 zasa využili fakt, že človeka možno podplatiť.

DISKUSIA
29.3. 2019 15:00
Diskusia