Idaho National Laboratory leží vysoko v suchých oblastiach na východe amerického štátu Idaho. Väčšina komplexu je pre verejnosť neprístupná, dá sa však ísť pozrieť do malej budovy, ktorá je zvyškom vôbec prvej jadrovej elektrárne v dejinách.

V Idaho National Laboratory sa jadrová energia skúma už vyše 70 rokov. Mnohé z toho, čo dnes vieme o atómových reaktoroch a ich správaní, objavili vedci práve tu. V komplexe postavili viac než 50 nukleárnych reaktorov vrátane toho prvého. Taktiež práve tu vznikol prvý reaktor pre jadrovú ponorku.

Moment, keď sa vďaka jadrovej energii rozsvietili štyri žiarovky.
Moment, keď sa vďaka jadrovej energii rozsvietili štyri žiarovky.
Zdroj: Public Domain

Laboratórium, kde 20. decembra 1951 vznikali dejiny, je pomerne malé. Práve v tento deň sa v nenápadnej tehlovej budove rozsvietili štyri 200-wattové žiarovky vďaka energii z reaktora EBR-1 (Experimental Breeder Reactor, v preklade experimentálny množivý reaktor). Vôbec prvýkrát v histórii sa podarilo v reaktore vyrobiť dostatok energie, ktorá by sa dala využiť v bežnom živote v praxi. O niekoľko dní neskôr už EBR-1 slúžil ako zdroj energie pre celé Idaho National Laboratory.

EBR-1 prekvapivo nevznikol preto, aby vyrábal elektrinu, ale aby ukázal, že množivý reaktor je vôbec možné postaviť. Množivý reaktor totiž generuje viac štiepneho materiálu, než spotrebúva. Dokáže to tak, že umožní, aby zostávajúce neutróny pohltil úrodný izotop. Ten sa následne premení na štiepny izotop.

Budova reaktora EBR-1.
Budova reaktora EBR-1.
Zdroj: Public Domain

Princíp množenia paliva prvýkrát navrhol slávny fyzik Enrico Fermi a účelom EBR-1 bolo overiť teóriu v praxi. Nielenže sa mu to podarilo, ale navyše dokázal produkovať elektrinu. Má tiež ale jedno nešťastné prvenstvo, stal sa totiž prvým reaktorom v dejinách, ktorý sa čiastočne roztavil. Stalo sa tak 29. novembra 1955.

EBR-1 však naďalej fungoval až do roku 1961, kedy ho nahradil EBR-2. O rok neskôr ho vyhlásili za Národnú historickú pamiatku.