Porsche Cayenne tento rok oslávilo 20 rokov od svojho uvedenia na trh, takže na trhu nie je žiadnym nováčikom. Práve naopak, značka vstúpila do sveta SUV pomerne skoro. Aj keď sa to nezdá, práve tento model zohral v histórii výrobcu športových vozidiel veľmi dôležitú úlohu. Keď si to porovnáme s inými spoločnosťami, tým trvalo dosť dlho kým zistili, že môžu profitovať z tohto segmentu. Všetko však napravili vo chvíli, keď im došlo, že dnes je pre zákazníkov skutočným favoritom.

Kedysi sa to zdalo ako utópia, no dnes už aj značky ako Lamborghini, Rolls-Royce, Lotus a dokonca aj Ferrari majú svoje SUV. Niet divu, veď zo záujmu spotrebiteľov chce každý vyťažiť maximum. V dnešnom rebríčku vám predstavíme 10 modelov obľúbených automobilových značiek, pričom väčšina z nich už má za sebou aj nasledovníkov, ktorí sa záujmu tešia dodnes. A tým pádom prinášajú výrobcom pekné zisky.

Toyota RAV 4

Rok výroby 1994

Toyota RAV4.
Toyota RAV4.
Zdroj: Favcars

Píše sa rok 1994. Automobilový svet žasne. Nielen nad samotným modelom RAV4 , ktorý kombinuje automobilovú techniku ​​s vizážou terénnych vozidiel. Ale aj nad výrobcom Toyota, ktorý prejavil odvahu riskovať a zákazníkom predstavil auto, ktoré im sadne ako uliate. Síce má v rukáve minimálne terénne schopnosti kvôli pohonu všetkých štyroch kolies a iba 180 milimetrom svetlej výšky, no dodáva tým maximálne jazdné vlastnosti.

Úspech dal Japoncom za pravdu a pritiahli pozornosť mnohých napodobiteľov. V skutočnosti bola prvá sériová RAV4 dlhá len 3720 mm v trojdverovej verzii a 4160 mm v 5-dverovej verzii , ktorá bola uvedený na trh v roku 1995. V oboch bol živý dvojlitrový benzínový štvorvalec, ktorý je spoľahlivou voľbou ešte aj dnes, po takmer 30 rokoch. Veď je to predsa Japonec. A teraz je na trhu piata generácia automobilu, ktorá je zároveň najpredávanejším vozidlom na svete.