Napätie medzi USA a ZSSR vyústilo počas studenej vojny do viacerých pretekov. Veľmoci sa predháňali, ktorá ako prvá vypustí do vesmíru satelit či vyvinie vodíkovú bombu. Práve štart Sputnika v roku 1957 bol pre Američanov veľkou ranou a horlivo uvažovali, akým kúskom ho Sovietom aspoň čiastočne oplatiť.

Eisenhowerov námorný poradca Evan P. Aurand prišiel s myšlienkou cesty okolo sveta, nie však hocakej. Mala ju absolvovať jadrová ponorka a počas celej plavby sa nemala ani raz vynoriť.

Prvá americká jadrová ponorka USS Nautilus už schopnosti podobných strojov preukázala, v auguste 1958 napríklad preplávala popod severný pól. Ponorky s naftovými motormi by čosi podobné nezvládli, potrebovali sa oveľa častejšie vynárať.

A tak sa zrodila operácia Sandblast. Aurand navrhol, aby sa jej zúčastnila ponorka USS Triton, najväčšia, najvyýkonnejšia a najdrahšia ponorka, aká dovtedy vznikla. Stroj s dĺžkou 136 metrov mal pod hladinou výtlak takmer osemtisíc ton a poháňali ho dva jadrové reaktory s celkovým výkonom 34-tisíc kilowattov. Vďaka nim dokázala pod hladinou vyvinúť rýchlosť viac než 30 uzlov (56 kilometrov za hodinu). Aj dnes dokáže len pár ponoriek ísť rovnako rýchlo.

USS Triton mala kopírovať Magalhãesovu trasu z rokov 1519 až 1522. Cesta nemala trvať viac než 80 dní, pre istotu ale na palubu naložili zásoby na štyri mesiace. Ponorka vyrazila z prístavu New London 16. februára 1960 a posádka najprv o ničom netušila. Až po štarte jej kapitán Edward Beach oznámil, čo sa bude diať v nasledujúcich týždňoch.

Ponorka sa vydala smerom na juh, obišla Hornov mys a plavila sa na západ cez Tichý oceán. Prešla súostroviami juhovýchodnej Ázie a cez Indický oceán, minula Mys dobrej nádeje a k súostroviu Svätý Peter a Pavol, ktoré leží približne 100 kilometrov severne od rovníka v Atlantickom oceáne, dorazila po 60 dňoch a 21 hodinách od momentu, kedy ho minula počas cesty na juh. Do domovského prístavu dorazila 10. mája, čím ukončila prvú podmorskú plavbu okolo sveta. Vynorila sa len raz, 6. marca, keď musela na palubu lode USS Macon neďaleko urugajského Montevidea vyložiť chorého námorníka. Pod hladinou bola USS Triton 83 dní a deväť hodín a prekonala 66 633 kilometrov.