MENU
Menu

Techmag Projekt Habakkuk: lietadlová loď z ľadu, ktorá mala spasiť Spojencov

Zúfalé časy si vyžadujú zúfalé činy. Potvrdilo sa to aj počas druhej svetovej vojny, keď spojeneckým silám začali dochádzať suroviny, medzi nimi aj oceľ. Nahradiť ju mal ľad, aspoň pri stavbe lietadlových lodí.

Projekt Habakkuk: lietadlová loď z ľadu, ktorá mala spasiť Spojencov
V severnom Atlantiku dostávali britské lode od nemeckých ponoriek poriadne zabrať. Zásobovacie konvoje mali ťažké straty a lietadlá, ktoré ich mali chrániť, tak boli schopné robiť len do určitej vzdialenosti od pobrežia. Riešením bol sprievod v podobe lietadlových lodí, ich výroba si však vyžadovala obrovské množstvo materiálu, najmä ocele. Tej bol nedostatok, a tak mali konštruktéri prísť s iným, lacnejším riešením problému.

Najväčší cintorín lodí: nájdete tu stovky plavidiel

Britský vedec Geoffrey Pyke prišiel so zdanlivo geniálnym riešením: lietadlovou loďou z ľadu. Ten je pevný, nepotopí sa a prípadné škody je možné lacno opraviť pomocou vody.

Základom mal byť kus ľadovca z Arktídy, ktorý by lode dotiahli južnejšie. Tu by sa upravil tak, aby na ňom lietadlá mohli nielen pristávať, ale aj dopĺňať palivo.

Pyke posunul svoju myšlienku lordovi Mountbattenovi, britskému námornému veliteľovi. Ten zasa presvedčil Winstona Churchilla, že vojnu bez ľadu nevyhrajú. Tak vznikol Projekt Habakkuk.

Projekt Habakkuk: lietadlová loď z ľadu, ktorá mala spasiť Spojencov
Lietadlová loď z ľadu mal byť 600 metrov dlhá, 90 metrov široká a mala vážiť vyše dvoch miliónov ton. Trup odolný voči torpédam mal mať hrúbku 12 metrov a o ochranu ľadovca by sa staralo 40 dvojhlavňových diel a množstvo menších protilietadlových kanónov. A kapacita? 150 lietadiel.

Problémom bola samozrejme jedna „maličkosť": ľad sa topí. Pyke však mal naporúdzi riešenie v podobe chladiaceho systému, masívnej a spletitej sieti rúr, ktorá by po celej lodi prepravovala chladivo.

Netrvalo dlho a v kanadskom jazere Patricia vznikol prototyp lode s váhou tisíc ton. Chladiacemu systému sa potom podarilo udržať plavidlo nažive aj počas letných mesiacov.

Na povrch však počas testovania vyplávali nové problémy. Ľad, hoci je pevný, je zároveň krehký. Pod tlakom sa navyše deformuje a loď o veľkosti Habakkuku by pod vlastnou váhou doslova skolabovala.

Dvaja výskumníci z Brooklynu však šťastnou náhodou prišli na prelomové zistenie: zmes pilín a vody je v pevnom skupenstve až 14-krát pevnejšia než bežný ľad a dokonca predčí aj betón. Pokusy ukázali, že nový materiál je odolný voči tlaku, štiepaniu a dokonca i nábojom. Navyše sa dal formovať do rôznych tvarov podobne, ako sa to robilo s kovmi. Keď sa navyše ponoril do vody, vytvorila sa na jeho povrchu tenká vrstva dreva, ktorá bránila jadru pred ďalším topením. Materiál dostal názov „pykrete".

Hovorí sa, že keď sa koncom roka 1942 Churchill kúpal doma vo vani, vbehol do kúpeľne lord Mountbatten a hodil do vane kus pykretu. Niekoľko minút potom s údivom sledovali, ako sa materiál v teplej vode netopí.

Na stavbu jednej lietadlovej lode bolo potrebných 300-tisíc ton pilín, 25-tisíc ton sololitu, 35-tisíc ton dreva a desaťtisíc ton ocele. Cena predbežne stanovili na 700-tisíc libier. S postupným zdokonaľovaním stavebných plánov sa však začalo ukazovať, že ocele bude potrebné použiť oveľa viac. Cena rástla a zastavila sa na čísle 2,5 milióna libier, čo je v prepočte na dnešnú sumu asi 114 miliónov eur. Tiež sa zistilo, že maximálna rýchlosť lode bude najviac šesť uzlov a námorníctvo ju hneď označilo za príliš pomalú.

Najväčším problémom však bol opäť nedostatok materiálu. Podobne ako ocele, aj dreva bolo málo a stavba čo i len jednej lode Habakkuk by vážne ohrozila produkciu papiera. Keď sa k tomu pridala zložitosť konštruovania plavidla, jeho izolácia, chladenia a skutočnosť, že obsluhu v podobe tisícok ľudí si Spojenci nemohli dovoliť, skončil napokon projekt v koši.

K slovu sa dostali praktickejšie riešenia, medzi ktoré patrila stavba letiskových dráh na Azorách, prídavné palivové nádrže pre lode pátrajúce po nemeckých ponorkách a v konečnom dôsledku aj zvyšovanie počtu plavidiel sprevádzajúcich konvoje. Jedinou hmotnou spomienkou na Projekt Habakkuk tak ostávajú zvyšky prototypu v kanadskom jazere Patricia a pamätná tabuľa.

DISKUSIA
15.3. 2017 6:45
Diskusia