George Aldrich už zachránil desiatky kozmonautov len tým, že oňuchával veci, ktoré mali byť umiestnené do vesmírnych lodí. Dokonalé vyvinutý zmysel pre čuch má už od detstva a pre NASA pracuje asi 40 rokov.

Vo vesmíre nevyvetráte
Hoci jeho popis jeho práce môže znieť komicky, v skutočnosti zachraňuje životy, pretože astronautov by mohol čudný zápach vo vesmíre rozptyľovať a za chvíľkovú nepozornosť sa tu platí draho. Presvedčili sa o tom napríklad Rusi v roku 1976, keď museli kvôli zápachu prerušiť vesmírnu misiu.

Jeho zamestnanie je veľmi dôležité u jednoduchého dôvodu. Ak vám niečo zapácha na Zemi, jednoducho otvoríte okno a necháte do miestnosti viať čerstvý vzduch. Ak sa o niečo podobné pokúsite vo vesmíre, ste mŕtvi. Preto musia byť veci na palube raketoplánu zbavené akéhokoľvek zápachu.

Aj nos musí trénovať
Hoci Aldrich vie rovnako ako bežný človek zachytiť asi desaťtisíc pachov, využíva svoje čuchové bunky v oveľa väčšej miere. Ako priznáva, ich schopnosti si udržiava tréningom a ovoniavaním rôznych vecí, vďaka čomu vyzerá tak trochu ako blázon.

Ako dodáva, počas svojej kariéry ovoňal asi 800 rôznych materiálov a rozhodne sa nechystá ísť do dôchodku. Svoju prácu vraj miluje a nevie si predstaviť, že by robil čokoľvek iné. Ešte šťastie, že robí pre NASA, pretože ak by pracoval v prostredí s nepríjemným zápachom, jejho citlivý nos by ho asi priviedol do blázinca.