MENU
Menu

Techmag Problémy, ktoré sa spájajú s kolonizáciou Marsu (druhá časť)

Ak by ste si mysleli, že sme predchádzajúcimi piatimi dôvodmi vyčerpali všetky riziká, ktoré sťažujú naše cestovanie a osídlenie Marsu, mýlite sa. Ponúkame vám ďalšie dôvody, ktoré z tejto reálnej misie robia skôr fantazijnú.

Problémy, ktoré sa spájajú s kolonizáciou Marsu (druhá časť)
Toxický prach
Mars je plný toxického prachu, ktorý môže prekaziť misiu na Červenú planétu. Prach z Marsu predstavujú okrúhle, jemné, elektricky nabité silikátové častice, ktoré sa budú držať oblekov astronautov ako kliešť a bude ho náročné odstrániť. To vyvoláva obavy, že by sa mohol dostať do základne astronautov a upchať dôležité nástroje a systémy vrátane čističov vody a vzduchových filtrov. Malo by to smrtiace následky, pretože jemné silikátové častice by mohli preniknúť do pľúc, kde po reakcii s vodou vzniknú škodlivé chemikálie.

FOTO: NASA ukázala fotky z Marsu, vtipkári nedali na reakcie dlho čakať

Účinok prachu sa zhoršuje, keď si uvedomíme, že obsahuje sadrovec a chloristany. Sadra sama osebe nie je nebezpečná, ale dlhodobé pôsobenie môže spôsobiť problémy s očami, pokožkou a pľúcami. Chloristany zas môžu spôsobiť problémy so štítnou žľazou.

Chirurgia
Keďže sa možnosť dlhodobých pobytových vesmírnych misií na Mesiac a dokonca aj Mars stáva realitou, vedci riešia i problémy, ktoré predstavuje operácia vo vesmíre. Unikátne prostredie vesmíru znamená, že chorí astronauti sú náchylnejší podľahnúť menším zraneniam a nákazám ako na Zemi. Astronauti, ktorí slúžia na Medzinárodnej vesmírnej stanici sú často vyškolení na vykonávanie určitých lekárskych postupov, napríklad podávanie injekcií, šitie rán a dokonca trhanie zubov. Keby však mali vážne zdravotné problémy, museli by sa rýchlo vrátiť na Zem na kozmickej lodi, ktorá je pevne zakotvená na ISS. Dôvod je ten, že ošetrovňa na ISS nie je o nič lepšia ako lekárnička. Aj keby ju rozšírili na rovnakú úroveň ako nemocnicu a slúžil by na nej lekár, skutočnou výzvou je nedostatok gravitácie. Okrem iných problémov by krv z rany alebo chirurgického rezu mohla plávať a brániť lekárovi pri práci. Horšie je, že by mohla kontaminovať celú kabínu. Ani anestézia nefunguje rovnako ako na Zemi, čo znamená pre astronauta veľa bolesti. Jedným z návrhov je preto použitie robotických chirurgov kontrolovaných v reálnom čase ľudskými lekármi na Zemi. Hoci by to mohlo fungovať na Mesiaci, bolo by to nemožné na Marse, kde by informáciám mohlo trvať 20 minút na dosiahnutie Zeme a naopak.

Vystavenie sa vesmírnym prvkom
V priestore je množstvo nebezpečných kozmických lúčov a bičujú ho nepravidelné slnečné búrky, ktoré by mohli spôsobiť intenzívne žiarenie. Vedci predpovedajú, že astronauti, ktorí cestujú na Mars, budú vystavení radiácii o 20 percent vyššej, než by sa kedy mohli stretnúť na Zemi. Toto intenzívne žiarenie môže spôsobiť problémy so srdcom, pľúcami a očami, ale aj neurologické poruchy a dokonca rakovinu.

FOTO: Náborové plagáty, ktoré majú motivovať ľudí k ceste na Mars

A to by mohol byť obrovský problém, pretože jednosmerná cesta na Mars môže trvať šesť mesiacov. Astronauti však nie sú mimo nebezpečenstva ani po pristátí na Marse. Hoci atmosféra Zeme nás chráni pred nebezpečným žiarením, atmosféra Marsu neposkytuje rovnakú ochranu. Vedci navrhujú problém vyriešiť tak, že pokryjú ľudský biotop na Marse hrubým antisolárnym materiálom, rovnako ako je tienenie na častiach ISS. Iní navrhujú, že ľudí ochráni žiarenie, ak budú žiť v niektorej z početných lávových jaskýň, ktoré sú na Marse.

Naše telá to nezvládnu
Ľudské orgány sa ťažko prispôsobujú nulovej gravitačnej úrovni, ktorú zažívajú v ISS. A ešte viac by sa to zhoršilo počas a po ceste na vzdialený Mars. Astronauti by sa totiž museli vyrovnať až s tromi rôznymi gravitačnými poľami. Prvé gravitačné pole zažívajú astronauti na Zemi, druhou prekážkou je nulová gravitácia, ktorú astronauti zažívajú pri prekonávaní vzdialenosti medzi Zemou a Marsom. Tretie je gravitačné pole na Marse, ktoré jednou je tretinou zemskej gravitácie. Pohyb medzi gravitačnými poliami spôsobuje skreslenie v našich orgánoch rovnováhy a pohybu. Ovplyvňuje aj koordináciu medzi očami, hlavou a rukami.

Čo potrebujeme, ak chceme kolonizovať Mars? Tu je odpoveď

Nižšie gravitácie mimo Zeme spôsobujú, že astronauti strácajú hustotu kostí, preto sú po návrate na Zem náchylnejší na zlomeniny. Nižšia úroveň gravitácie mimo Zeme tiež spôsobuje únik telesných tekutín do hlavy, čo by mohlo spôsobiť nespočetné problémy vrátane obličkových kameňov, dehydratácie, straty vápnika a problémov s očami. Lieky by mohli znížiť účinky týchto komplikácií, lenže vo vesmíre fungujú odlišne.

Spiatočná cesta
So súčasnou technológiou bude výprava na Mars jednosmernou cestou. Kým NASA už vyvíja Mars Ascent Vehicle (MAV), aby umožnila aj spiatočnú cestu, táto technológia má množstvo problémov. MAV bude vážiť 18 ton a musí niesť ďalších 33 ton paliva na vzlet z Marsu. Táto masívna váha znamená, že nedokáže bezpečne pristáť na Marse v dôsledku tenkej atmosféry planéty, ktorá by mohla spôsobiť, že MAV v atmosfére zhorí alebo narazí do pôdy. Pre porovnanie, najťažšia vec, ktorou ľudstvo pristálo na Marse je rover Curiosity, ktorý váži len jednu tonu. NASA chce tento problém vyriešiť znížením hmotnosti MAV a vyvinutím nafukovacieho tepelného štítu, ktorý spomalí rýchlosť plavidla počas jeho zostupu na Mars. MAV bude mať minimalistický interiér a nemusí mať ani sedadlá. Avšak astronauti nemôžu stáť celú cestu späť na Zem. Preto ich prepravia do návratového vozidla (ERV), ktoré bude obiehať Mars a to ich dovezie na Zem. Vedci tiež znížia hmotnosť MAV tým, že vyrobia palivo z atmosféry Marsu. MAV bude extrahovať metán a kyslík, ktorý potrebuje na výrobu svojho paliva, z podzemnej vody a bohatého oxidu uhličitého v atmosfére Marsu.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
19.7. 2019 17:00
Diskusia