Kilogramy vzoriek
Keď sa na mesiac dostala prvá posádka Apollo, na Zem priniesla 64 kilogramov mesačnej krajiny. Pre astronautov, ktorí sa vydajú na mesiac v roku 2024, je predpoklad priniesť až 85 kilogramov materiálu, ktorý odlúpia priamo z povrchu. Artemis III, ako je prototyp nazvaný, by však zároveň mal byť aj priekopníkom, ktorý vytvorí základy pre stabilnú základňu.

Mesiac pod drobnohľadom
Cieľom je preskúmať materiál, z ktorého je Mesiac, ako aj možnosti jeho osídlenia. „Mesiac má obrovský vedecký potenciál a astronauti nám čoskoro pomôžu priniesť kúsok vedy k nám na Zem,“ uviedol Thomas Zurbuchen, vedúci riaditeľstva vedeckých misií NASA. Misia Artemis bude na Mesiac štartovať v troch fázach. Artemis I má štartovať koncom roka 2021. Bude obsahovať test systému a vypustí do vesmíru kozmickú loď Orion bez ľudskej posádky.

Artemis II uskutoční skúšobný let s posádkou vyslaný na obežnú dráhu v roku 2023, ale na Mesiaci nepristane. Artemis III už pristane na mesiaci s celou posádkou vrátane prvej ženy, ktorá vykročí na Mesiac.

Príprava na stanicu
Skúmanie povrchu Mesiaca je len začiatok. NASA si totiž uložila ako cieľ vystavať na Mesiaci základný tábor pomenovaný Artemis a to do konca desaťročia. Ide o ambiciózny plán, ktorého rozpočet je plánovaný na milióny dolárov. Preto mnohé záleží aj od ekonomickej situácie vo svete. Veda by však mala mať podľa NASA miesto v popredí.

Mesiac je najbližšie vesmírne teleso k našej Zemi. Preto je vcelku možné, že malá základňa  bude prvá lastovička možnej ďalšej výstavby na Mesiaci. Tá sa môže stať základom domova budúcich generácií. Všetko sa začne v roku 2024 zberom hornín.