MENU
Menu
a

Techmag Prichádza nová technológia identifikácie ľudí, stroj vám bude čítať z dlane

Najprv to boli odtlačky prstov, potom firmy začali plynule prechádzať na identifikáciu tváre. Istý čínsky startup však išiel ešte inou cestou, údajne spoľahlivejšou. Jeho identifikačný systém totiž skenuje cievnu sieť v dlani človeka.

Startup s názvom MELUX vyvinul mimoriadne efektívny identifikačný systém AirWave po niekoľkoročnom výskume a viacerých omyloch. Jeho predstavitelia dnes ale vyhlasujú, že AirWave je miliónkrát presnejší než akákoľvek technológia založená na identifikácii tváre. Na tvári je totiž iba od 80 do 280 bodov, ktoré berie umelá inteligencia pri identifikácii do úvahy. Airwave ale dokáže vyhodnocovať neuveriteľných milión rozlišovacích bodov v cievnom systéme dlane, a to za menej než 0,3 sekundy. Stačí mávnuť dlaňou nad špeciálnym senzorom a človek je identifikovaný.

Systém sa prakticky nedá podviesť a je možné, že sa bude využívať aj v tých najprísnejšie strážených zariadeniach, kam je vstup ľudí striktne obmedzený.„Hlavné cievy a kapiláry pod kožou sú absolútne unikátne a sofistikovanejšie než cestný systém v moderných veľkomestách," tvrdí jeden zo zakladateľov startupu Xie Qinglu. „Náš systém vie sa zmýli len v jednom z miliardy prípadov a identifikuje v priebehu 0,3 sekundy. Je to úžasné."

Číňania, ktorí nechcú platiť hotovosťou, sa dnes spoliehajú na QR kódy, heslá a rozoznávanie tváre, a to najmä pri platbách cez mobil. Podľa MELUX-u to kyberzločinci dokážu ľahko zneužiť, no ich vycibrenú technológiu už obísť nedokážu. Navyše je skenovanie ruky menšou inváziou do súkromia než skenovanie tváre.

Systém AirWave odhalil startup už v roku 2018 a zatiaľ je nainštalovaný len v niekoľkých vládnych budovách a kaviarňach. Zdá sa však, že sa už čoskoro rozšíri aj do iných krajín, a tak už čoskoro možno budeme aj my platiť cievami.