Telo notebooku je vyrobené zväčša z plastu alebo hliníka. Peruánska firma však prišla s celkom iným materiálom, ktorý sa využíva skôr na výrobu nábytku. Je ním drevo. Takýto notebook podľa firmy vydrží až 15 rokov a navyše je ekologický. Pozrime sa naň bližšie.

Prichádza drevený notebook, má šetriť prírodu i peňaženky

Peruánska firma Carrascos charakterizuje svoje vynález ako „udržateľný". Zatiaľ čo technologické firmy tlačia na zákazníkov, aby kupovali nové produkty čo najčastejšie, Peruánci chcú ísť opačným smerom. Ich cieľom je priniesť cenovo dostupné notebooky aj do odľahlých častí Peru a zároveň šetriť prírodu.

Nádej pre ochrnutých: Mozgový implantát mení myšlienky na činy

Vznikol tak Wawalaptop, jednodoskový počítač (z anglického „Single Board Computer", SBC) umiestnený v drevenom tele, ktoré sa dá ľahko rozobrať pre prípadné opravy či zabudovanie vylepšení. Je ľahký, prenosný a stojí v prepočte asi 230 eur, pričom jeho vylepšená verzia je o 30 drahšia.

FOTO: Klávesové skratky, ktoré vám ušetria more času

„Chceli sme spoločnosti niečo vrátiť a tak sme začali pracovať na vývoji cenovo dostupného notebooku, ktorý je ekologickejší než ostatné počítače," uviedol v jednom z rozhovorov technologický riaditeľ Carrascosu Javier Carrasco.

Pôvodný Wawalaptop vznikol už v roku 2015, ale neujal sa. Jeho nová vylepšená verzia ponúka práve drevené telo a operačný systém Linux, ktorý je zdarma. Dá sa nabíjať klasicky káblom zo siete, ale i solárne, no jeho najzaujímavejšou vlastnosťou je jednoduchá rozoberateľnosť.

5 slov, ktoré NIKDY nesmiete hľadať na internete

Firma chce dosiahnuť, aby zákazníci nekupovali vždy celé nové zariadenie, ale v prípade potreby ho iba upgradovali jednotlivými komponentami. Staré je potom možno jednoduchšie recyklovať, pričom aj samotné drevené telo sa dá vymeniť. Carrasco ale tvrdí, že pokojne vydrží 15 rokov.

„Chceme v ľuďoch podnietiť kreativitu a zároveň dosiahnuť, aby získali technologické zručnosti," uviedol Carrasco. „Výmenu komponentov zvládne prostredníctvom videí prakticky každý. Naším cieľom je dosiahnuť, aby jeden notebook vydržal napríklad dieťaťu od základnej školy až do ukončenia štúdia na univerzite s tým, že bude v tele len vymieňať komponenty."

Wawalaptop („wawa" znamená v jazyku peruánskych Kečuov drevo) je určený práve pre mladšiu generáciu, ktorá rozmýšľa ekologickejšie než tá predchádzajúca. Je však otázne, či bude mať u nej drevený notebook úspech. To ukáže až čas.

Autor: Noel
Foto: Youtube