MENU
Menu

Techmag Prehnane výkonná: Siréna, ktorá vedela vyvolať dážď

Bola veľká ako auto, vážila tri tony a mala chrániť civilistov pred jadrovou bombou. Siréna Chrysler sa našťastie nikdy nedočkala ostrej prevádzky, no pri jej skúškach občas pršalo. Mala takú silu, že vyvolávala dážď.

Prehnane výkonná: Siréna, ktorá vedela vyvolať dážď

Foto: Wikipedia/User PBMI
Gigantickú sirénu poháňal benzínový osemvalec s výkonom 180 koní a kompresor z nej dokázal vytlačiť 74 metrov kubických vzduchu za minútu tlakom 48 kilopascalov. Vzduch prúdil cez otáčavý disk s dierami, ktorý ho doslova krájal a vytváral tak zvuk typický pre sirénu. Vzduch unikal zo zariadenia rýchlosťou 180 metrov za sekundu a vytváral tak zvuk s hlasitosťou až 138 decibelov. Hlasnejší varovný prístroj doteraz nevznikol.

Na dlhé cesty do vesmíru môžeme zatiaľ zabudnúť, v hre je veľa nevyriešených problémov

Toľko k číslam. Siréna Chrysler vznikla počas studenej vojny a mala sa použiť v prípade, že by ZSSR zaútočilo na USA jadrovými zbraňami. Vyrobila ju automobilka Chrysler v spolupráci s Bellovými telefonickými laboratóriami. Vedci vyvinuli nový spôsob generovania zvuku, ktorý spočíval v prúdení vzduchu cez otočný disk s dierami, no a Chrysler ho uviedol do praxe.

Federálna vláda poskytovala jednotlivým štátom peniaze na kúpu a inštaláciu sirény v husto osídlených oblastiach. V Los Angeles skončilo šesť sirén a v ďalších kalifornských mestách ešte ďalších desať. Prezývali ich „veľké červené píšťalky", bolo ich počuť do vzdialenosti 40 kilometrov.

6 tajomných objektov, ktoré vedci nedávno objavili vo vesmíre

Skoršiu a slabšiu verzia týchto sirén využívalo americké námorníctvo na rozháňanie hmly počas druhej svetovej vojny. Hmla predstavovala pre lietadlá na palubách lietadlových lodí obrovskú prekážku, keďže piloti sa spoliehali skôr na vlastný zrak než na navigačné prístroje. Sirény na palubách lodí sa umiestnili pozdĺž pristávacích dráh a keď sa lietadlo blížilo, spustili ich. Častice vody obsiahnuté v hmle sa začali spájať, až vznikli kvapky, ktoré padali vo forme dažďa na loď i do mora.

Tento spôsob rozptyľovania hmly mal samozrejme aj svoju nevýhodu, a to bola práve hlasitosť sirény. Námorníkom z nej bolo až fyzicky zle, nepomáhali ani štuple do uší. Výnimkou neboli ani vtáky padajúce omráčené z oblohy.

VIDEO: Prvý hovoriaci stroj: Kedy vznikol hlas, ktorý nepatrí človeku?

Poslednú sirénu vyrobil Chrysler v roku 1957 a zariadenia slúžili ešte v 70. rokoch. Následkom nedostatočnej údržby však chradli, úrady sa o nie príliš nestarali. Niektoré si dokonca zobrali nadšení motoristi a použili ich motory do svojich hot-rodov. Iné skončili v zberných surovinách. Na svojich pôvodných miestach ich ostáva len pár. A jedna je aj v múzeu v meste Auburn Hills v Michigane, tú môžete vidieť na titulnej fotografii.

DISKUSIA
5.9. 2019 19:00
Diskusia