Funkcia letnej zmesi do ostrekovačov je poradiť si s nečistotami, mastnotami, vtáčím trusom, blatom a podobne. Zvyčajne býva aj voňavejšia. Zimná zmes musí mať tiež čistiace schopnosti, naviac musí obsahovať nemrznúcu zložku, aby sa zabránilo jej zamŕzaniu a jej vôňa nie je zďaleka tak príjemná.

Ostrekovače čelného skla
Ostrekovače čelného skla
Zdroj: Auto Bild

Kvalitná zimná zmes by mala obsahovať ethanol, prípadne lieh. Na trhu je možnosť kúpiť aj lacnejšie obdoby, ktoré ale môžu obsahovať príliš agresívne chemické látky, ako je metanol. Tento je jedovaný, naviac pôsobí ako silné rozpúšťadlo a môže poškodiť časti vášho auta ako je lak, ale aj plastové a gumené komponenty.

Výmena náplne na zimné obdobie, by mala prebiehať v prvom rade odčerpaním, alebo minutím už nepotrebnej letnej. Až potom by sme mali doplniť zimnú kvapalinu. Ich hustota je totiž rozdielna a teda ani ich úplné premiešanie nie je možné. Naviac letná zmes kvôli svojmu hustejšiemu charakteru zostáva nižšie v nádobe.

Zimná náplň býva rôzne koncentrovaná a od toho sa odvíjajú podnebné podmienky, na ktoré je odporúčané jej použitie. Netreba zabúdať na to, že ak v našej zemepisnej šírke v zime klesá teplota napríklad pod - 2O stupňov Celzia, mali by sme použiť výrobok, ktorý je určený na použitie ešte v nižších teplotách, aby sme zabránili zamŕzaniu počas jazdy.

Anketa
Ako meníte zimnú zmes za letnú?
  • 37%
  • 63%