Bezpečnostní analytici napríklad už roky upozorňujú ľudí, aby nezdieľali fotky z dovolenky na sociálnych sieťach. Dávajú tým totiž potenciálnym zlodejom vedieť, že nie sú doma.

Keďže sa však technológie raketovým tempom zdokonaľujú, nebezpečným sa napríklad stáva aj klasické znamenie „V“, ktoré ľudia radi ukazujú prstami. A prečo?

Japonský Národný inštitút informatiky (NII) nedávno uskutočnil výskum, ktorého predmetom boli fotografie ľudí zhotovené zo vzdialenosti približne tri metre. Zhodné boli v tom, že ľudia na nich ukazovali prstami znamenie „V“. Japonci zistili, že z takýchto snímok je možné naskenovať odtlačky prstov dotyčnej osoby a následne ich skopírovať a využívať.

Smartfóny sa chvália čoraz dokonalejšími fotoaparátmi schopnými robiť zábery vo veľmi vysokom rozlíšení. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že ľudia takéto snímky zdieľajú na sociálnych sieťach a zvyšujú tým riziko odhalenia svojich súkromných údajov. Podľa vedcov z NII stačí kvalitné zaostrenie a dobré svetlo na to, aby sa dali z fotky nasnímať odtlačky prstov.

Ak zlodej ukradne človeku odtlačky prstov, môže ich predať napríklad na čiernom trhu. Keďže odtlačky prstov dnes mnohí používajú na odomykanie smartfónov či notebookov, ale aj na prístup do internet bankingu, môžu to podvodníci jednoducho využiť.

Pomocou vodivého atramentu je tiež možné vytvoriť identickú kópiu odtlačku prsta a netreba na to žiadne špeciálne vybavenie. Na oklamanie čítačky odtlačkov prstov stačí bežná tlačiareň, vodivý atrament a obyčajný papier.

Ako sa teda chrániť? Najjednoduchšie je nezdieľať fotky na sociálnych sieťach, ale to už dnes mnohí ľudia nedokážu. Pre nich teda máme jednoduché odporúčanie: otočiť k objektívu dlaň chrbtom.