MENU
Menu

Techmag Prečo majú bežné predmety svoju farbu? Príčiny sú historické aj praktické

Farbe vecí, ktoré denne používame, často vôbec nevenujeme pozornosť. Keby však mali inú farbu, rýchlo by sme si všimli, že niečo nie je v poriadku. Napríklad zelené lietadlo či auto s červenými pneumatikami. Podvedome totiž očakávame, že lietadlá majú byť biele a pneumatiky čierne. Spomínané veci majú istú farbu z určitých dôvodov. Niekedy ide o praktickú stránku, inokedy sú dôvodom udalosti, ku ktorým došlo v minulosti.

Prečo majú bežné predmety svoju farbu? Príčiny sú historické aj praktické
Prečo sú semafory červené, žlté a zelené
Svetelnú signalizáciu vynašli pre vlaky a kedysi obsahovala len dve farby: červenú pre stop a bielu pre choď. Zelené svetlo pridali neskôr na zvýšenie opatrnosti. Biele svetlo sa čoskoro ukázalo problematické, lebo rušňovodiči si ho mýlili s hviezdami alebo inými svetlami. Železničné spoločnosti ho preto nahradili zeleným svetlom.

Veci, ktoré bežne poznáte a pritom neexistujú. To nie je Matrix, ale život

Semafory prenikli do cestnej premávky, keď po cestách začali jazdiť vozidlá. Obsahovali žlté svetlo, ktoré znamená opatrnosť a vybrali ho, lebo má kratšiu vlnovú dĺžku ako červené, ale dlhšiu ako zelené. Rozdiel vo vlnových dĺžkach je dôvodom, prečo je najlepšie viditeľná z diaľky červená. Žltá je menej viditeľná ako červená, ale viditeľnejšia ako zelená.

Prečo majú bežné predmety svoju farbu? Príčiny sú historické aj praktické
Prečo sú priechody pre chodcov čierne a biele
Koncom štyridsiatych rokov 20. storočia britská vláda spustila celoštátny experiment s cieľom určiť najlepšie farby na označenie priechodov pre chodcov. Vzhľadom na sériu nehôd medzi chodcami a motoristami išlo o nevyhnutnosť. Británia totiž v tom čase zaznamenala prudký nárast motorových vozidiel a keďže chodci neboli zvyknutí na zvýšenú premávku, vláda musela začať riešiť ich bezpečnosť na cestách.

Svet si predstavujete zle: Stereotypy, ktorým veríte

Vznikli priechody pre chodcov, no počet nehôd znížili len o nízke percento. Označovali ich totiž označovali kovové čapy, ktoré vodiči z diaľky neregistrovali. Vláda preto rozhodla o farebnom označení priechodov a spustila experiment, ktorý mal určiť najvhodnejšie farby. Zistili, že čiernobiela kombinácia je najviditeľnejšia. Takto označené priechody vodiči spozorovali z väčšej vzdialenosti a súčasne urobili chodcov viditeľnejšími. „Zebry" získali svoje pomenovanie vďaka poslancovi parlamentu Jimovi Callaghanovi, ktorý navštívil počas experimentu čiernobiele priechody a poznamenal, že sa podobajú na zebry. Prvý oficiálny prechod pre chodcov „namaľovali" 31. októbra 1951.

Prečo majú bežné predmety svoju farbu? Príčiny sú historické aj praktické
Prečo je toaletný papier biely
Toaletný papier je takmer vždy biely, pretože ho vybielili. Neupravený papier má totiž hnedastú farbu. Vieme pochopiť, prečo je biely papier na písanie, ale prečo spoločnosti bielia toaletný papier? Tento proces totiž stojí peniaze a robí toaletný papier drahším. Okrem toho ide o jednorazový produkt, tak prečo sa namáhať?

VIDEO: Ako vyzerá pneumatika Formuly zvnútra? Chlapík sa do nej pozrel

Dôvody sú dva: výrobcovia bielia papier, aby z neho odstránili lignín, ktorý dáva stromom tvrdosť. Používať takýto toaletný papier by ste určite nechceli. Druhý dôvod je ten, že biele veci považujeme za čisté. Aj preto výrobcovia stále bielia toaletný papier z recyklovaného papiera, hoci už neobsahuje lignín. Nebielený produkt by „hral" všetkými farbami a odtieňmi, pretože papier pochádza z rôznych zdrojov.

Prečo majú bežné predmety svoju farbu? Príčiny sú historické aj praktické
Prečo boli pneumatiky najprv biele
Pneumatiky boli kedysi biele, pretože pôvodná farba gumy je biela. Takéto pneumatiky však neboli veľmi odolné. Rýchlo sa opotrebovali a praskali pod vplyvom UV žiarenia. Výrobcovia pneumatík tieto problémy vyriešili pridaním sadzí do gumy okolo roku 1917. Čierne pneumatiky vďaka tomu vydržia desiatky tisíc kilometrov, zatiaľ čo biele pneumatiky prešli sotva osemtisíc.

DISKUSIA
5.7. 2019 17:00
Diskusia