MENU
Menu

Techmag Prečo má aj vaša klávesnica na týchto miestach hrbolčeky?

Každá klávesnica na počítači i na notebooku má na písmenách F a J vystúpené hrbolčeky. Ak nám neveríte, pozrite sa na tú svoju a overte si to. Prezradíme vám na čo slúžia a komu za tento „zlepšovák" máme byť vďační.

Prečo má aj vaša klávesnica na týchto miestach hrbolčeky?
Určite ste si ich už všimli, no nikdy ste nezisťovali na čo sú tam. Reč je o dvoch vystúpených hrbolčekoch na klávesnici. Nie sú tam náhodou a ich umiestnenie na klávesoch F a J má svoje opodstatnenie.

Väčšina užívateľov počítačov pred tým, než začnú písať, umiestni svoje prsty práve nad tieto písmená. Malé vystúpenia na klávesoch F a J pomáhajú pisateľovi zorientovať sa na klávesnici bez toho, aby sa na ňu pozrel. Rovnaký hrbolček nájdete aj na číslici 5 na numerickej klávesnici. Jeho účel je rovnaký, aby ste vedeli písať naslepo.

S týmto geniálnym nápadom prišla v roku 2002 June E. Botchová, aby zlepšila pisateľskú výkonnosť užívateľov. Dala si to patentovať a od roku 2003 sa vyrábajú klávesy F, J a 5 s drobným výstupkom. Pomohla najmä ľuďom, ktorí sa snažia naučiť 10-prstovú metódu rýchleho písania. Za tento prínos pre celý svet jej patrí naša vďaka.

DISKUSIA
24.7. 2017 19:00
Diskusia