MENU
Menu

Techmag Pozrite sa, ako vyzerá najdetailnejšia fotografia vesmíru

Vďaka NASA a Hubblovmu teleskopu máme k dispozícii zatiaľ najväčšiu fotografiu nášho najbližšieho galaktického suseda: galaxie Andromeda. Snímka má rozmer neuveriteľných 69 536 x 22 230 pixelov a zároveň ide aj o najväčší záber, ktorý Hubblov teleskop kedy zhotovil.

Pozrite sa, ako vyzerá najdetailnejšia fotografia vesmíru
Hoci je o reč o našom najbližšom galaktickom susedovi, je Andromeda pomerne ďaleko. Ak by ste cestovali vesmírnou loďou, ktorá je schopná vyvinúť rýchlosť svetla, trvala by vám cesta k tejto galaxii dva a pol milióna rokov.

Počas bezoblačnej noci je možné Andromedu pozorovať voľným okom a centrom pozornosti bola už v deviatom storočí. Ako prvý ju opísal perzský astronóm as-Súfí. Vidieť ju môžete napríklad na nasledujúcej fotografií, na ktorej je galaxia orámovaná červenou farbou.

Pozrite sa, ako vyzerá najdetailnejšia fotografia vesmíru
Andromeda je po Mliečnej dráhe najpreskúmanejšou galaxiou pozorovateľného vesmíru. Nachádza sa v nej približne 450 miliárd hviezd, ktoré budeme o jeden až päť miliárd rokov môcť vidieť oveľa jasnejšie. Andromeda sa totiž k našej galaxií približuje rýchlosťou asi milión kilometrov za hodinu a práve o pár miliárd rokov sa tieto dve galaxie zrazia. Ak by ste rámček z predchádzajúcej fotografie priblížili, vyzerala by Andromeda asi takto:

Pozrite sa, ako vyzerá najdetailnejšia fotografia vesmíru
To ale nie je všetko. Hubblovmu teleskopu sa podarilo urobiť oveľa detailnejší záber, na ktorom je možné dokonca identifikovať jednotlivé hviezdy. Ide o podobnú situáciu, ako keby ste fotili pláž a zároveň sa snažili zachytiť aj jednotlivé zrnká piesku.

Pozrite sa, ako vyzerá najdetailnejšia fotografia vesmíru
Výsledná fotografia napokon vyzerá nasledovne a rozhodne stojí za to sa na ňu na moment zadívať a porozmýšľať nad tým, či sme vo vesmíre naozaj sami.

DISKUSIA
31.3. 2015 8:00
Diskusia