MENU
Menu

Techmag Povrch Mesiaca nájdete aj na Zemi, cvičili tu astronauti

Pred prvým pristátím na Mesiaci museli astronauti absolvovať tvrdý tréning. Vo vesmírnych pretekoch so Sovietskym zväzom si Američania nemohli dovoliť ďalšie zlyhanie. A hoci väčšina výcviku prebiehala v triedach či rôznych prístrojoch, časť sa odohrávala aj pod holým nebom. NASA totiž rozhodla, že astronauti musia vedieť, ako vyzerá povrch Mesiaca. Našla na to perfektný simulátor.

Povrch Mesiaca nájdete aj na Zemi, cvičili tu astronauti
Zdroj: Keystone Pictures USA / Zuma Press / Profimedia
Astronauti z misie Apollo 11 mali na Mesiaci pristáť v oblasti Mare Tranquillitatis, teda v „Mori pokoja". Aby im NASA zabezpečila výcvikové podmienky čo najviac sa blížiace tejto oblasti, poslala ich trénovať do Arizony na miesto zvané Cinder Lake Crater Field. V lete 1967, dva roky predtým, ako mali astronauti pristáť na Mesiaci, mali trénovať severne od arizonského mesta Flagstaff na čadičovom poli plnom kráterov.

Na dlhé cesty do vesmíru môžeme zatiaľ zabudnúť, v hre je veľa nevyriešených problémov

Tie nevznikli prirodzenou cestou. Vyrobili ich pyrotechnici pomocou výbušnín tak, aby terén čo najviac pripomínal ten mesačný. Krátery museli mať presnú šírku a hĺbku, ich výroba bola hotovou vedou. Dovedna ich stvorili 143, niektoré mali priemer až 13 metrov. Boli presne v mierke 1:1 s krátermi, ktoré sa nachádzali v Mori pokoja.

Povrch Mesiaca nájdete aj na Zemi, cvičili tu astronauti
Neskôr NASA nechala vybudovať aj ďalšie podobné pole, avšak tentokrát oveľa väčšie a ešte dômyselnejšie. Krátery už neboli tým mesačným podobné len veľkosťou, ale simuloval sa v nich aj vek. Astronauti tu mali trénovať svoje geologické zručnosti, museli byť totiž schopní určiť, kedy ktorý kráter vznikol.

FOTO: Dôkazy, že astronautom nechýba zmysel pre humor

Hoci výcvikovú plochu vytvorila NASA pre misiu Apollo 11, prvýkrát tu trénovala až posádka Apolla 15. Práve jej misia sa totiž zameriavala na geológiu Mesiaca. Tiež sa tu testovali mesačné vozidlá. Posledný tréning prebehol v roku 1972 a týkal sa misie Apollo 17.

Najväčšia vákuová komora na svete: Panujú tu podmienky ako vo vesmíre

Dnes už väčšinu kráterov nenájdete, zničila ich erózia a zrážky. Tie najväčšie však stále ešte existujú a ak chcete zistiť, ako vyzerá povrch Mesiaca, severne od Flgastaffu sa vám to podarí.

Autor: Noel
Foto: Profimedia

DISKUSIA
27.11. 2019 13:00
Diskusia