MENU
Menu

Techmag Potvrdené: Angličania vymysleli predchodcu gilotíny, stínal efektívne

V Anglickom meste Halifax stojí medzi stromami nenápadné zariadenie. Turista by si ho možno ani nevšimol, ale miestni dobre vedia, na čo kedysi slúžilo. Dodnes ho volajú „halifaxská šibenica", no nevešalo sa naň. V skutočnosti ide o predchodcu oveľa známejšej gilotíny. Vyše 350 rokov sa pomocou neho trestalo aj za mierne zločiny ako napríklad krádeže.

Potvrdené: Angličania vymysleli predchodcu gilotíny, stínal efektívne
Halifaxská šibenica je pomerne vysoká drevená konštrukcia, ktorá má navrchu ostrú kovovú čepeľ. Tú na mieste pridŕža lano. Keď odsúdenca priviedli pod čepeľ a pevne priviazali, kat prerezal povraz a čepeľ, ktorej dodal patričnú rýchlosť ťažký drevený klát, dopadla nešťastníkovi na krk s takou silou, že mu oddelila hlavu od tela. Princíp, na ktorom fungovala gilotína, vymysleli v Anglicku už 500 rokov pred Veľkou francúzskou revolúciou.

Sťatie ako forma popravy: cíti človek, že mu krkom prechádza oceľ?

Sťatie bolo v Anglicku bežnou formou popravy, väčšinou sa však vykonávalo sekerami a mečmi. Halifax bol zrejme prvým mestom, kde sa na tento účel začalo využívať komplexnejšie zariadenie.

Prvú popravu pomocou halifaxskej šibenice vykonali v meste v roku 1286. Tamojší šľachtic mal vtedy právo vydať rozkaz na popravu akéhokoľvek zlodeja, ktorý ukradol predmety v hodnote vyššej než 13 a pol pence. Dokonca aj na tú dobu išlo o mimoriadne prísny zákon.

Halifaxská šibenica sa využívala v čase konania trhu, aby popravu videlo čo najviac divákov. Odsúdenca najprv na tri trhové dni zatkli a od východu do západu Slnka ho vystavovali na námestí v reťaziach spolu s vecami, ktoré ukradol. V deň popravy ho privliekli k smrtiacemu zariadeniu, ktoré bolo vzdialené asi 500 metrov od jurisdikčnej hranice. To znamenalo, že ak by odsúdenec náhodou ušiel a prebehol cez túto hranicu, už by drábi nemali právo ho chytiť a znovu odviesť na popravisko.

5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud

Relatívna blízkosť slobody síce lákala, no dochované sú len dva prípady, kedy sa odsúdencom podarilo ujsť. Jeden z nich sa volal Dinnis a druhý Lacey. Lacey však urobil chybu, keď sa do Halifaxu sedem rokov po svojom úteku vrátil. Opäť ho chytili a tentokrát už poprave neušiel.

Halifaxskú šibenicu naposledy použili v roku 1650 pri poprave Abrahama Wilkinsona a Anthonyho Mitchella. Prvý menovaný ukradol 16 balov látky, druhý odcudzil a predal dva kone. Oboch sťali v rovnaký deň.

Jeden deň v živote kata: Nahliadnite doň s nami

Smrtiace zariadenie vzalo počas prevádzky život asi stovke ľudí. Používanie halifaxskej šibenice zakázal lord protektor Oliver Cromwell. Iróniou je, že jeho život tiež skončil sťatím.

Potvrdené: Angličania vymysleli predchodcu gilotíny, stínal efektívne
Halifaxská šibenica, ktorá dnes v meste stojí, je replikou originálu. Postavili ju v roku 1974. Pôvodnú drevenú konštrukciu rozobrali krátko po poslednej poprave v roku 1650. Čepeľ sa však zachovala a dodnes je vystavená v Bankfieldskom múzeu v jednej z okrajových štvrtí Halifaxu. Na pamätnej tabuli pri tomto exponáte sú uvedené mená približne polovice ľudí, ktorým čepeľ preťala krk.

Autor: Noel
Foto: Public Domain, Shutterstock

DISKUSIA
10.12. 2018 17:00
Diskusia