MENU
Menu

Techmag Polárnu žiaru kedysi videli aj na Havaji, dnes by to znamenalo globálnu katastrofu

2. septembra 1859 sa po súmraku na oblohe nad západnou pologuľou rozohralo nádherné divadlo. Na severnom horizonte tancovali prúdy modrého, zeleného, fialového a niekedy i červeného svetla. Málokto vedel, že sa pozerá na auroru borealis. Ľudia si mysleli, že ide o nebeské znamenie ohlasujúce blížiacu sa katastrofu. A dnes by mali svojím spôsobom pravdu.

Polárnu žiaru kedysi videli aj na Havaji, dnes by to znamenalo globálnu katastrofu
Deň predtým bol teplý a slnečný a britský astronóm Richard Carrington sa pozeral na Slnko cez teleskop z pohodlia svojho súkromného observatória. Lúče prenikali cez objektív, premietali sa na plátno a Carrington šikovne zakresľoval slnečné škvrny, ktoré sa mu podarilo pozorovať. Robil to už niekoľko dní a sledoval pohyb skupiny škvŕn, až 1. septembra ale zbadal, že nad škvrnami sa zjavili dva body mimoriadne jasného svetla. Rýchlo sa zväčšovali a nabrali tvar fazule. Po piatich minútach začali blednúť a napokon zmizli. Carrington nevedel, čo práve pozoroval, uvedomoval si však, že išlo o niečo mimoriadne dôležité.

Polárna žiara v úchvatnej podobe: takto ju odfotili po prvýkrát

Iný britský astronóm Richard Hodgson sledoval Slnko tiež. Ani on netušil, že sleduje čosi, čo sa neskôr bude volať slnečná erupcia. Nebola náhoda, že išlo o mimoriadne silnú erupciu. Aby sa totiž dala pozorovať zo Zeme, musí mať človek k dispozícii buď dobrý filter, alebo musí mať erupcia veľkú silu. A keďže filtre vtedy nemali, prichádzala do úvahy len druhá možnosť.

Polárnu žiaru kedysi videli aj na Havaji, dnes by to znamenalo globálnu katastrofu
O 18 hodín neskôr zasiahli Zem častice vyvrhnuté Slnkom, čo spôsobilo, že auroru borealis mohli sledovať aj ľudia žijúci ďaleko od severného pólu. Polárna žiara bola taká jasná, že umožnila čítať v noci noviny. Videli ju v Karibiku, na Havaji a dokonca aj v Kolumbii. Písali o nej v Amerike, Európe i Ázii. Noviny sa zmieňovali najmä o úžasnom nebeskom divadle, no jeho výsledkom bol aj poriadny chaos.

Najhlasnejší zvuk, aký ľudstvo počulo. Krakatoa vybuchla smrtiacou silou

Telegrafné systémy po celom svete sa zbláznili. Lietali z nich iskry, operátori dostávali elektrické šoky. Zamestnanec bostonskej telegrafickej kancelárie si dokonca poznamenal, že aj keď odpojí batérie, ktoré dodávajú linkám energiu, môže stále vysielať a dostávať správy z Portlandu. Za všetko mohla energia obsiahnutá v časticiach vyvrhnutých Slnkom.

Polárnu žiaru kedysi videli aj na Havaji, dnes by to znamenalo globálnu katastrofu
Do dnešného dňa je slnečná erupcia zo septembra 1859 najsilnejšou, akú sa za posledných 160 podarilo zaznamenať. Ak by zasiahla Zem dnes, naplnili by sa predpovede o katastrofe, ktoré si rozprávali ľudia kedysi dávno. Zrútila by sa infraštruktúra prakticky všetkého. Nefungovala by distribúcia elektrickej energie, internet, mobilné siete, televízory, dokonca ani vodovody. Erupcia by vyradila satelity vrátane tých, ktoré využíva GPS. To by uzemnilo všetky lietadlá a aj lodné posádky by boli dosť zmätené, keďže tiež využívajú GPS. Nefungovali by bankové transakcie ani mnohé prístroje v nemocniciach, na ktorých závisia životy pacientov. Zem by sa nachvíľu vrátila do stredoveku.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

V júli 2012 sme unikli o vlások. Mrak nabitých častíc síce prešiel obežnou dráhou Zeme, ale minul našu planétu o deväť dní. Erupcia bola rovnako silná ako tá zo septembra 1859. Ak by vtedy zasiahla Zem, doteraz by sa ľudstvo celkom nespamätalo.

DISKUSIA
17.6. 2019 19:00
Diskusia