MENU
Menu

Techmag Ostrov, ktorý vytvoril človek: Neuveríte, z čoho sa skladá

Umelé ostrovy nie sú ničím novým, človek ich vytvára už stáročia. Medzi najznámejšie patria tie, ktoré vznikajú štyri kilometre od Dubaja a spoločne tvoria takzvané Súostrovie Svet. Existujú však aj oveľa bizarnejšie ostrovy, ktorý vytvoril človek. Jeden napríklad vznikol z ulít.

Ostrov, ktorý vytvoril človek: Neuveríte, z čoho sa skladá
Anegada je druhým najväčším z Britských panenských ostrovov v Karibiku. Neďaleko od neho sa nachádza oveľa menší ostrovček, ktorý však priťahuje tisíce turistov. Niet divu, keďže pozostáva z ulít. Počas stoviek rokov totiž rybári vyhadzovali prázdne ulity na jedno a to isté miesto a napokon vytvorili kus pevniny.

Wrangelov ostrov: Domov posledného mamuta

Miestni rybári v plytkých vodách v okolí Anegady hľadajú pomaly sa pohybujúce morské slimáky. Nelovia ich tradičným spôsobom na udicu, ale ponárajú sa pre ne. Tieto tvory majú pomerne veľké ulity, ktoré by bolo zbytočné brať na pevninu, a tak ich odhadzujú priamo na mieste. No a keďže to robia už stáročia, ulity sa postupne nahromadili, až vytvorili ostrov.

Slimáky sa nelovia len kvôli mäsu, ktoré je súčasťou viacerých jedál typických pre karibskú kuchyňu, ale aj pre ulity. Z tých sa vyrábajú suveníry pre turistov, a tak sa možno pýtate, prečo jednoducho výrobcovia suvenírov neberú ulity priamo z ostrova. Háčik je v tom, že ulity, ktoré tvoria ostrov, sú poškodené.

Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove

Aby totiž rybári dostali z ulity všetko mäso, často ju musia rozbiť. A takúto poškodenú ulitu už potom nie je možné predať.

Ostrov, ktorý vytvoril človek: Neuveríte, z čoho sa skladá
Vedci zopár ulít z ostrova vzali a podrobili ich skúmaniu rádiokarbónovou metódou, ktorá mala odhaliť ich vek. Ukázalo, že sú poriadne staré. Niektoré z nich sem hodili rybári ešte v 13. storočí. Niet divu, že sa ostrov tak rozrástol. Tu je jeho poloha na Google Earth.

VIDEO: Ostrov, na ktorý je vstup zakázaný

Najväčšiu expanziu však zaznamenal za posledných 200 rokov. Rástol totiž nielen počet obyvateľov Britských panenských ostrovov, ale rozvíjal sa aj turizmus. S tým však samozrejme súvisí aj fakt, že sa morské slimáky dostali na zoznam ohrozených druhov živočíchov. Môže za to ich nadmerný lov, a to nielen v okolí Anegady, ale v celom Karibiku.

DISKUSIA
20.3. 2019 13:00
Diskusia