MENU
Menu

Techmag Ostrov na konci sveta je neobývateľný. Má však vlastnú internetovú doménu

Bouvetov ostrov je prakticky nezaujímavý kus pevniny uprostred južného Atlantiku. Ide o najodľahlejší neobývaný ostrov sveta, leží 1600 kilometrov od Antarktídy a najbližšie ľudské osídlenie sa nachádza na ostrove Tristan da Cunha vzdialenom 2260 kilometrov. Bouvetov ostrov má však napriek svojej odľahlosti pár zvláštností. Jednou je vlastná internetová doména.

Ostrov na konci sveta je neobývateľný. Má však vlastnú internetovú doménu
Bouvetov ostrov má rozlohu menej než 50 kilometrov štvorcových a známy je najmä vďaka záhadnému člnu, ktorý sa nachádza v jednej zo zátok. Pokrýva ho ľadovec a je veľmi ťažko prístupný, pod ľadom však prebieha intenzívna sopečná činnosť. Posledná erupcia prebehla pred štyrmi tisíckami rokov a dnes je ostrov domovom tisícok tučniakov a desiatok druhov lietavých vtákov. Nachádza sa tu aj automatická meteorologická stanica, oveľa zaujímavejší je však fakt, že ostrov má vlastnú doménu najvyššej úrovne (TLD, z anglického top-level domain). Podobne, ako má Slovensko TLD „.sk", má Bouvetov ostrov „.bv".

Prvý kybernetický útok sa odohral pred 200 rokmi, vyniesol poriadny balík

Doménu najvyššej úrovne, ktorá nie je spojená so štátom (napríklad .com či .org) si môže kúpiť prakticky ktokoľvek, ale štátne domény (.sk, .cz, .us a tak ďalej) sú zväčša viazané na obyvateľov daných krajín. Neplatí to však vždy. Napríklad ostrovný štát Tuvalu si uvedomil komerčný potenciál svojej TLD „.tv". Začal ju teda ponúkať televíznym staniciam z celého sveta a dnes príjmy plynúce z tohto prenájmu tvoria desať percent HDP Tuvalu.

Ostrov na konci sveta je neobývateľný. Má však vlastnú internetovú doménu
Bouvetov ostrov je však neobývaný a nie je suverénnym štátom, tak ako je možné, že má vlastnú TLD? Vysvetlenie je trochu zložitejšie.

V 70. rokoch 20. storočia vytvorila Štatistická divízia OSN dokument s názvom Štandardné štátne alebo regionálne kódy pre štatistické použitie. V ňom pre svoje potreby priradila štátom a regiónom trojmiestne číselné kódy. Keď v roku 1974 vznikla Medzinárodná organizácia pre štandardizáciu (ISO), prebrala tieto kódy, ale zároveň začala vyvíjať vlastný systém s názvom ISO 3166.

Zistite, čo o vás Facebook vie. Je to jednoduché, ale desivé

ISO 3166 obsahuje viacero zoznamov, pre nás je ale najdôležitejší ISO 3166-1 alfa-2, ktorý obsahuje kódy krajín a ich podcelkov pozostávajúce z dvoch písmen. Všetky nezávislé krajiny a ich závislé územia majú takýto kód. Veľká Británia má napríklad označenie „.uk", ale jej závislé územie Gibraltár má taktiež vlastné označenie „.gi". Má totiž dostatočne veľkú autonómiu, Británia sa stará len o jeho obranu či zahraničnú politiku. Podobných príkladov je viacero a Bouvetov ostrov je jedným z nich. Patrí Nórsku a dostal skratku „.bv".

Ostrov na konci sveta je neobývateľný. Má však vlastnú internetovú doménu
Keď v roku 1988 začala IANA (z anglického Internet Assigned Numbers Authority, Autorita pre prideľovanie čísiel na internete) spravovať domény najvyššieho rádu, nechcelo sa jej riešiť, čo je krajina, a čo len závislé územie. Využila teda údaje zo zoznamu ISO 3166-1 alfa-2 a pridelila domény každej položke zo zoznamu. Medzi nimi bol aj Bouvetov ostrov.

Muž bez tváre: Jonathan je pre internet neznámou už štvrťstoročie

Doménu spravuje nórska vláda, ale neexistuje spôsob, ako si na nej vytvoriť webstránku. V roku 2012 sa však uvažovalo o jej sprístupnení pre holandský trh, pretože v Holandsku sa skratka „bv" využíva pre označenie spoločnosti s ručením obmedzeným. Avšak nestalo sa tak a ani Nóri si dnes nemôžu zaregistrovať stránku s doménou .bv. Ale keby sa na Bouvetov ostrov niekto nasťahoval, zrejme by mu to dovolili.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock, Google Maps, NASA

DISKUSIA
12.10. 2019 15:00
Diskusia