MENU
Menu

Techmag Ostrov antraxu menom Voroždenija: Sovietska základňa biologických zbraní!

Výskum a vývoj a testovanie biologických zbraní sú vždy zahalené tajomstvom. Zariadenia sa obvykle objavia po desiatkach rokov, po páde režimu, diktátora alebo politického systému. Jedným za týchto miest je ostrov Voroždenija v Aralskom jazere, ktorý je nasiaknutý hrozivými chorobami.

Ostrov antraxu menom Voroždenija: Sovietska základňa biologických zbraní!
Ostrov smrti (Foto: MACTAK MC/Panoramio)
Sovietsky zväz pri vývoji a výskume biologických zbraní postupoval takticky. Základňu chcel vybudovať ďaleko od civilizácie aj od hraníc s inými krajinami.

Mikroorganizmy v službách terorizmu

Rozhodnutie padlo práve na ostrov Voroždenija, kde si mohli výskumníci pokojne pracovať na najsmrteľnejších biologických zbraniach. Laboratórium malo názov Aralsk-7 a začalo svoje pôsobenie v roku 1948.

Ostrov antraxu menom Voroždenija: Sovietska základňa biologických zbraní!
Foto: MACTAK MC/Panoramio
Podľa dohadov sa sem prevážalo na pokusy ročne okolo 200 až 300 opíc, ktoré už nikdy hranice ostrova neopustili. Testovali sa tu a vylepšovali patogénny ako antrax, kiahne, tuberkulóza, venezuelská encefalitída koní a ďalšie smrtiace baktérie a vírusy, ktorých mená by nikto nechcel mať v zdravotnej karte.

Mikroskopické monštrá, ktoré na vás číhajú v jazerách. Môžu zabíjať

Okrem toho tu už prebiehali aj prvé genetické mutácie, aby boli ochorenia imúnne voči bežne dodávaným antibiotikám.

Nebezpečná ruina
Dnes už celý komplex ohlodal zub času a všetko vyzerá ako zrúcanina. S jediným rozdielom. Že môže mať stále svojich obyvateľoch. Desiatky rokov po aktívnom výskume je oblasť uzatvorená, ale stále láka dobrodruhov, ktorí sa sem dostanú a pritom sa vystavujú smrteľnému nebezpečenstvu.

Ostrov antraxu menom Voroždenija: Sovietska základňa biologických zbraní!
Foto: Google Maps
Územie sa síce prezentuje ako bezpečné, ale vstup je sem zakázaný. Ochorenia by prežiť nemali, keďže ostrov nemal živých hostiteľov a vysoké letné teploty neboli ideálnymi podmienkami, ale stále to nie je isté.

Čaká nás antibiotická apokalypsa?

V roku 2000 sa do oblasti dostali vedci, ktorých úlohou bolo zlikvidovať akékoľvek možné stopy po biologických zbraniach.

Ostrov antraxu menom Voroždenija: Sovietska základňa biologických zbraní!
Foto: MACTAK MT/Panoramio
Dodnes sa však medzi zrúcaninami objavujú lekárske nástroje, rozbité misky a treba povedať, že po návrate z tohto ostrova nemusí mierne pokašliavanie znamenať iba to, že ste prechladli. Napríklad rôzne spóry antraxu dokážu prežiť takmer všetko aj desiatky rokov. Oficiálne ide o mesto duchov, no títo duchovia môžu mať aj nebezpečnú a veľmi živú povahu.

DISKUSIA
2.11. 2017 17:00
Diskusia