MENU
Menu

Techmag Orol je riadny cestovateľ, počas roka nalieta ohromný počet kilometrov

Orol je síce kráľom hôr, ale nielen našich a vyskytuje sa na mnohých miestach planéty. Pritom plachtí vzduchom stovky kilometrov denne. Vďaka zaujímavému projektu sa podarilo sledovať trajektórie niekoľkých orlov počas jedného roka. Mapa ich preletu vás presvedčí o tom, že sú to nielen veľkí vtáci, ale aj nadšení cestovatelia.

Orol je riadny cestovateľ, počas roka nalieta ohromný počet kilometrov
Monitorovanie orlov
Keď našiel jedného dňa Fahd Qash zo Saudskej Arábie orla, ktorý zomieral, všimol si sledovacie zariadenie na jeho tele. Na zariadení bola e-mailová adresa majiteľa s prosbou o kontaktovanie, ak by sa monitorovací čip našiel.

Vojna proti vrabcom: Konflikt, ktorý zabil milióny ľudí

Ukázalo sa, že orol začal svoj let v Kazachstane. A to je poriadny kus od Saudskej Arábie. To podnietilo záujem výskumníkov sledovať skutočný život orlov.

Orol je riadny cestovateľ, počas roka nalieta ohromný počet kilometrov
Letecký experiment
Orol, ktorého našiel Fahd Qash, patril do letky vtákov, ktorí boli monitorovaní počas celého roka. Preleteli množstvo krajín, no z nejakého dôvodu sa všetci vyhli Kaspickému a Červenému moru. Na obzore je teda nová záhada. Čo orlov od týchto miest odrádza? Boja sa vody?

Orol je riadny cestovateľ, počas roka nalieta ohromný počet kilometrov
Výskum odhalil aj unikátny cestovateľský apetít týchto tvorov. Napríklad to, že najdlhšia denná prekonaná vzdialenosť orlov sa pohybovala na úrovni 355 kilometrov. Vedci tiež zaznamenali, že orol trávi okolo 31 percent svojho času z roka v zimovisku, 42 percent v oblasti, kde sa primárne vyskytuje a zvyšok na cestách.

Najsmrtiacejší let: Zomrú milióny vtákov, prežije len jedno percento

Tieto štatistiky, rovnako ako mapa, ktorá vzišla z pozorovaní dvadsiatky orlov, dokazujú, že orol je prakticky neustále v pohybe a možno ho s plnou vážnosťou zaradiť k najaktívnejším cestovateľom na planéte.

DISKUSIA
14.3. 2019 17:00
Diskusia