MENU
Menu

Techmag Optický klam odhalí, aký ste starý

Koľko rokov má podľa vás žena na obrázku nižšie? Je stará, alebo naopak mladá? Obe existujú, odkedy sa tento slávny optický klam v roku 1888 prvýkrát objavil na nemeckej pohľadnici. Odtiaľ ho prebral britský karikaturista William Ely Hill, ktorý ho v roku 1915 zverejnil v humoristickom časopise pod názvom „Moja manželka a moja svokra".

Optický klam odhalí, aký ste starý
To, ktorú osobu ste zazreli na obrázku ako prvú, zrejme ovplyvňuje váš vek. Aspoň to si myslia autori novej štúdie uverejnenej vo vedeckom magazíne Scientific Reports. Tí obrázok na 0,5 sekundy ukázali 393 účastníkom experimentu vo veku od 18 do 68 rokov. Spýtali sa ich, či videli zviera, alebo osobu. Ak odpovedali, že osobu, spýtali sa vedci na pohlavie. Ak účastník, správne odpovedal, že videl ženu, mal napokon približne odhadnúť jej vek.

FOTO: Obrázkové hádanky: Vidíte, čo je na nich ukryté?

Väčšina z nich videla mladú ženu, avšak iba piati z tejto skupiny mali viac než 60 rokov. Mladí ľudia mali teda tendenciu vidieť skôr mladú ženu, zatiaľ čo starší naopak. Najmladších desať percent účastníkov pokusu videlo ženu v priemere o 12,1 roka mladšiu než desať percent najstarších účastníkov.

Tak čo, ako ste na tom vy? Videli ste ženu aspoň približne rovnako starú ako vy sami? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
31.10. 2019 17:00
Diskusia