Hrdzavá karoséria, alebo iné súčiastky na podvozku vozidla, nie je problém len starých áut. Na bežnej báze sa s týmto javom stretávame u nových vozidiel. Povrchová úprava výrobcu nie je vždy dostačujúca. Prehliadnutie tohto problému nás v budúcnosti môže stáť kopu peňazí a starostí. Ak ste napríklad poľovník, ktorý často navštevuje terén a nemôžete svoje auto umývať po každej jazde, existuje riešenie.

Podvozok pred ošetrením.
Podvozok pred ošetrením.
Zdroj: Ivoš Pikus
Podvozok po ošetrení.
Podvozok po ošetrení.
Zdroj: Ivoš Pikus

Pracoviská, ktoré poskytujú službu antikoróznej ochrany nájdete aj u nás. Funguje to tak, že si vaše auto poriadne umyjú, ošetria a následne na celý podvozok aplikujú nástrek, ktorý zakonzervuje jeho povrch. Samotná antikorózna hmota má životnosť 50 rokov, ale jej trvanlivosť je závislá od stavu materiálu ňou ošetreného, ako aj od jej včasnej aplikácie.

Postup aplikácie má svoje pravidlá. Hmota, ktorou je povrch ošetrený, sa zavedie aj do otvorených dutín, aby boli ochránené všetky časti vozidla, ktoré podliehajú korózií. Ide aj o otvory vo dverách, alebo v kapote. Takisto je potrebné ošetriť rám vozidla, nosníky a iné podvozkové časti. Ku každému modelu existuje schéma, ktorá určuje, koľko náplne naň treba použiť.

Hrdzavenie vozidla môžme označiť za jeho hlavného zabijaka. Množstvo starších modelov už dnes na cestách nestretneme, lebo ich korózia úplne ovládla a tento stav už nebolo možné zastaviť, prípadne by to bolo prehnane nákladné a náročné. Pre niekoho zanedbateľný škrabanec, prípadne odrenina od kamienku bez ošetrenia, sa pod vplyvom počasia a času môže premeniť na dieru. Obzvlášť nebezpečné je to pri korózií podvozkového rámu, kedy sa vozilo dokonca môže zlomiť na dve časti.

Podvozok pred ošetrením.
Podvozok pred ošetrením.
Zdroj: Ivoš Pikus
Podvozok po ošetrení.
Podvozok po ošetrení.
Zdroj: Ivoš Pikus

Malá odrenina, detail, ktorý si na začiatku nemusíte ani všimnúť, môže vozidlu značne ublížiť a rapídne znížiť jeho hodnotu. Väčšina ľudí vymení za svoj život niekoľko vozidiel, preto je vhodné venovať mu počas vlastníctva dostatočnú starostlivosť, aby sa jeho hodnota neznižovala viac, ako je to nutné.