MENU
Menu

Techmag Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?

V pokojných vodách Pochajského, Žltého, Východočínskeho a Juhočínskeho mora plávajú farmy, ktoré nasycujú stovky tisíc ľudí. Sú obrovské a ľudia na nich chovajú najmä morské kôrovce a ustrice.

Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?
Foto: Edward Burtynsky
Farmy tvorí spletitá sieť plávajúcich klietok, ktoré miestni rybári pospájali drevenými lávkami a plošinami a dokonca si na nich postavili domy. Tu žijú doslova celé rodiny, ktoré sa len málokedy vydajú na pevninu.

Ohnivý rybolov: Unikátny zvyk uvidíte len na jedinom mieste

Fotografia na začiatku článku zachytáva farmy v provincii Fujian na juhovýchode Číny. Ľudia tu chovajú vodné bezstavovce, ktoré sa v krajine draka považujú za ohromnú delikatesu. Na banketoch sú vždy vyhľadávanou pochúťkou a Číňania ich zvyknú dávať aj ako dar.

FOTO: Rybár sa chváli svojimi úlovkami, vyzerajú ako z hororu

Marikultúra, špeciálne odvetvie akvakultúry, teda rybieho priemyslu, ktoré sa týka chovu morských živočíchov priamo v oceáne, tu dosiahla také rozmery, že sa dokonca stala turistickou atrakciou. Láka nielen Číňanov z vnútrozemia, ale i cudzincov.

Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?
Foto: Shutterstock
Čína je najväčším svetovým výrobcom i spotrebiteľom rýb. Celá tretina globálnej produkcie rýb pripadá práve na krajinu draka. Len asi 30 percent z tohto objemu pritom pripadá na morský rybolov, zvyšok rýb a iných živočíchov chovajú Číňania v jazerách, rybníkoch či umelých nádržiach.

Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?
Foto: Shutterstock
Za tento fakt dozaista môže aj tradícia. Rybie farmy existujú v Číne už viac než tritisíc rokov, v súčasnej gigantickej podobe ich ale poznáme až od 90-tych rokov minulého storočia.

Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?
Foto: Shutterstock
V posledných rokoch sa však ani v tejto krajine nevyhli poklesu produkcie rýb, najmä v dôsledku nadmerného rybolovu. Úrady dokonca museli vydať nariadenie, ktoré počas troch mesiacov v roku zakazuje lov rýb, aby mali zvieratá čas obnoviť svoje stavy.

DISKUSIA
18.1. 2019 15:00
Diskusia