MENU
Menu

Techmag Objavili rekordnú neutrónovu hviezdu, kocka z nej by vážila milióny ton

Približne 4600 svetelných rokov od Zeme sa nachádza zatiaľ najväčšia neutrónová hviezda, akú kedy astronómovia objavili. Má priemer len 24 kilometrov, ale hmotnosť väčšiu ako dve Slnká. Vďačí za to extrémnej hustote.

Objavili rekordnú neutrónovu hviezdu, kocka z nej by vážila milióny ton
Špendlíková hlavička z neutrónovej hviezdy by mala hmotnosť milión ton a kocka o veľkosti tej cukrovej až sto miliónov ton (približne toľko vážia všetci ľudia na Zemi). Nepredstaviteľnú hustotu dodáva neutrónovej hviezde už samotný proces jej vzniku. Ide totiž o jadro hviezdy, ktorá ukončila svoju existenciu ako supernova. Astronómovia pomenovali zatiaľ najväčšiu neutrónovú hviezdu zložitým názvom J0740+6620. Jej hmotnosť sa rovná 2,17-násobku hmotnosti Slnka a 333-tisíc-násobku váhy Zeme. Blíži sa teda k hranici hustoty, ktorú žiadny objekt nemôže prekročiť bez toho, aby z neho nevznikla čierna diera.

Mýty o vesmíre, ktorým veríte vďaka hollywoodskym filmom

„Neutrónové hviezdy sú tajomné a fascinujúce," uviedla Thankful Cromartiová, vedúca tímu z Virgínskej univerzity, ktorý objekt objavil. „Majú veľkosť len ako väčšie mestá a pritom vďaka nim vieme skúmať hranice zákonitostí vesmíru."

Hviezdu J0740+6620 objavili pomocou teleskopu Green Bank, ktorý je umiestnený v západnej Virgínii. Je taký citlivý, že dokáže zachytiť rádiové vlny, ktoré vznikli len milisekundy po Veľkom tresku.

Koniec rakiet? Do vesmíru budú možno ľudia cestovať celkom inak

„Neutrónové hviezdy sú pre nás v podstate veľkou neznámou," vraví Cromartiová. „Nevieme, z čoho sú zložené a len sa domnievame, akú veľkosť môžu dosiahnuť. Predpokladáme, že nemôžu byť ťažšie ako tri Slnká, inak by sa zrútili do seba a vznikla by čierna diera."

J0740+6620 je pulzarom, teda rotujúcou neutrónovou hviezdou, ktorá emituje rádiové vlny. Práve vďaka nim ju vedci dokázali objaviť a zmerať. Znie to trochu zložito. Zamerajú teleskop na neutrónovú hviezdu a čakajú, kým popred ňu neprejde typ hviezdy známy ako biely trpaslík. Ten svojou gravitačnou silou mierne ohne priestor okolo seba a spôsobí tak, že rádiové vlny z pulzaru musia prejsť dlhšiu vzdialenosť. K Zemi teda dorazia neskôr. Na základe tejto časovej odchýlky, ktorá je známa ako Shapirovo oneskorenie, sú schopní zmerať veľkosť bieleho trpaslíka a od neho potom odvodia veľkosť neutrónovej hviezdy.

FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy

Objav každej väčšej neutrónovej hviezdy pomáha vedcom lepšie pochopiť fyziku hmoty a povahu týchto nepredstaviteľne hustých telies. Je len otázkou času, kedy objavia ešte väčší pulzar než J0740+6620.

DISKUSIA
30.9. 2019 0:00
Diskusia