MENU
Menu
a

Techmag Nukleárne nehody, o ktorých sa mlčí, no boli desivé

Hirošima, Fukušima, Černobyľ... Nie sú to jediné nukleárne katastrofy, ktoré zamorili planétu. Iba na seba zobrali hlavnú pozornosť, ale popri tom sa stalo množstvo tragických udalostí, ktoré sa viacmenej úspešne podarilo zamiesť pod koberec.

a
a
Zdroj: a
Kauza Acerinox
Ide o španielsku spoločnosť vyrábajúcu nehrdzavejúcu oceľ. V roku 1998 sa však do ich závodu na tavenie železa dostal zdroj cézia-137, čo je rádioaktívny prvok s polčasom rozpadu dlhých 30 rokov. Monitorovacie zariadenia tento zdroj nezachytili a pri tavení sa uvoľnil obrovský rádioaktívny mrak, ktorý unikol do atmosféry. Vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku aj Taliansku vďaka tomu namerali tisíckrát silnejšiu rádioaktivitu v ovzduší, a tak hľadali pôvodcu. Je pravdepodobné, že mrak zasiahol aj Slovensko, no zrejme to nikto nehlásil a nemonitoroval. Faktom je, že priamo v závode utrpelo šesť pracovníkov chorobu z ožiarenia a náklady na odstraňovanie havárie dosiahli 26 miliónov dolárov.

6 malých chýb, ktoré takmer zničili svet

Kashiwazaki-Kariwa
Ide o japonskú jadrovú elektráreň, ktorá dokáže generovať viac energie ako ktorákoľvek iná na svete. Ak teda beží. No aktuálne nejde na plný výkon, pretože od roku 1997, keď bola uvedená do prevádzky, ju prenasledujú len problémy. Tie stoja za častým vypínaním niektorých alebo všetkých reaktorov. Problémom je, že elektráreň sa nachádza blízko tektonických zlomov a epicentra zemetrasení. V roku 2006 napríklad vedenie elektrárne pripustilo, že z nej uniklo asi 1200 litrov mierne rádioaktívnej vody, ale vraj nešlo o nič vážne. Ďalej sa hovorí o úniku rádioaktívnej pary do ovzdušia a prasklinách v stenách elektrárne.

Teplota ako na Slnku. Viete, čo je v zemskom jadre?

Santa Susana Field Laboratory
Toto laboratórium sa nachádza neďaleko Los Angeles a je používané súkromnými spoločnosťami na testovanie raketových pohonov pre NASA. V okolí laboratória je dlhodobo vyššia úroveň radiácie. Komplex dokonca obsahoval desiatku jadrových reaktorov a ten najväčší mal v roku 1959 nehodu. Aby sa zabránilo explózii, ktorá by bola masívnejšia ako v Černobyle, vypustili rádioaktívny plyn do ovzdušia. Ľudia v neďalekých mestách boli doslova prežiarení. Museli dodržiavať mlčanlivosť a pravda sa odhalila až v roku 1979. V roku 2007 bolo v okolí zaznamenaných o 60 percent viac prípadov rakoviny ako v iných častiach USA a extrémne je zasiahnutá oblasť vo vzdialenosti tri kilometre od komplexu. Jeden obyvateľ dokonca priznal, že nie je dom, kde by už neúradovala rakovina.

Nukleárne tajomstvá, ktoré sa dodnes nepodarilo vyriešiť

Omsk-7
Základňa asi tritisíc kilometrov od Moskvy slúžila počas studenej vojny ako tajné miesto pre chemický vývoj a pracovalo tu viac ako 100-tisíc ľudí. V roku 1993 prišlo k závažnej nehode, pri ktorej roztrhlo jednu z chemických nádrží s obsahom rádioaktívnych častíc. Výbuch zamoril spadom 120 kilometrov štvorcových a výrazne zvýšil hladinu cézia-137 a plutónia v okolitej pôde. Samotná oblasť však slúži aj ako sklad jadrového odpadu a preto nie je príliš bezpečné sa tu ponevierať.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain

DISKUSIA
31.5. 2018 19:00
Diskusia