MENU
Menu

Techmag Novodobá Rosettská doska: Zachráni vymierajúce jazyky?

Odhaduje sa, že na svete existuje asi sedemtisíc jazykov. Polovica z nich patrí medzi ohrozené a v priebehu sto rokov môžu úplne vymiznúť. Väčšinu ohrozených rečí totiž aktívne používa len pár tisíc ľudí a v mnohých prípadoch dokonca ani nie je písomne zaznamenaný ich pravopis. Našťastie existuje snaha o ich záchranu.

Novodobá Rosettská doska: Zachráni vymierajúce jazyky?
Projekt Rosetta je snahou o zachovanie 1500 jazykov, u ktorých existuje veľká pravdepodobnosť vymiznutia už do konca 21. storočia. Inšpiroval sa pôvodnou Rosettskou doskou, vďaka ktorej sa podarilo rozlúštiť egyptské hieroglyfy. Projekt Rosetta má zasa budúcim generáciám umožniť rozlúštiť jazyky, ktoré už o pár desaťročí zrejme nebudú existovať.

Muž, ktorý ovláda stovku mŕtvych jazykov

Prototyp novodobej Rosettskej dosky má podobu niklového disku s priemerom desať centimetrov. Na povrchu disku je zaznamenaných 13-tisíc strán informácií, ktoré sa dajú prečítať len mikroskopom schopným aspoň 650-násobného priblíženia. Disk je navyše umiestnený v obale zo skla a ocele, ktorý ho chráni pred poškriabaním či iným poškodením. Odhaduje sa, že informácie na ňom budú čitateľné tisíce rokov.

Známe postavy histórie, ktoré hovorili neuveriteľným množstvom jazykov

Stránky sú do disku vyrazené elektroformáciou, procesom, ktorý vyzdvihuje jednotlivé písmená z povrchu len o približne 100 nanometrov. Každá stránka je široká 400 mikrónov, čo je šírka asi piatich ľudských vlasov.

VIDEO: Muž ovláda 56 jazykov, tu je dôkaz, že hovorí aj po slovensky

Rosettský disk môžete vlastniť aj vy. Stačí mať navyše aspoň tisíc dolárov a poukázať ich na účet nadácie The Long Now, ktorá sa stará o vývoj projektu.

DISKUSIA
17.1. 2018 10:00
Diskusia