MENU
Menu

Techmag Nobuo Fudžita: Muž, ktorý bombardoval USA

Písal sa 9. september 1942. Nemci dobýjali Stalingrad a americké a austrálske vojská len pár dní predtým zaknihovalo víťazstvo nad Japoncami v bitke o Milne Bay. Americkí civilisti dianie na všetkých tých vzdialených bojiskách sledovali v novinách a počúvali správy v rádiách. Nevedeli, že pri pobreží Oregonu čaká posádka japonskej ponorky na rozkaz k útoku na územie kontinentálnych USA.

Nobuo Fudžita: Muž, ktorý bombardoval USA
Japonci plánovali z ponorky vyložiť bojové lietadlo Mitsubishi Zero schopné štartovať z morskej hladiny, ktoré malo následne bombardovať lesy okolo mesta Brookings. Útok by mal za následok rozsiahle lesné požiare a ochromenie drevospracujúceho priemyslu v tejto oblasti, nehovoriac o panike, ktorú by spôsobil u amerického obyvateľstva. Pilotom Zera bol Nobuo Fudžita, jeho navigátorom Šodži Okuda.

Tiene Hirošimy: Desivé pamiatky na ľudí, ktorí v okamihu zhoreli

Lietadlo z ponorky naozaj vyštartovalo, misia sa však nevyvíjala podľa očakávaní japonského velenia. V lesoch totiž bolo vlhko. Fudžita zhodil jednu bombu, ale podarilo sa mu zničiť len zopár stromov. O niekoľko týždňov neskôr uskutočnil ďalší nálet a hoci založil niekoľko menších požiarov, obyvatelia Brookingsu ich bez problémov uhasili. A napriek tomu, že na ponorke boli k dispozícii ešte tri zápalné bomby, Japonci útok odvolali a plavidlo sa vydalo do domovského prístavu.

Rodina zo sibírskej divočiny: Lykovovci nepostrehli, že prebehla druhá svetová vojna

Tu sa však príbeh len začína.

V roku 1962 Fudžita žil v Tokiu a vlastnil obchod s náradím, keď dostal list. Prekvapilo ho, že mu píšu ľudia z Brookingsu a chcú, aby bol hlavným ceremoniálom ich festivalu s názvom Azalea. Vraj chceli zlepšiť americko-japonské vzťahy a dokonca vyzbierali tritisíc dolárov na letenku pre bývalého pilota.

Nobuo Fudžita: Muž, ktorý bombardoval USA
Fudžita bol spočiatku dosť skeptický. Nechápal, prečo by ho pozývali do mesta, ktoré sa snažil zbombardovať. Napokon však pozvanie prijal, pre istotu si však so sebou na obranu vzal 400-ročnú katanu, ktorá sa v ich rodine dedila z generácie na generáciu. V najhoršom prípade bol odhodlaný spáchať seppuku. Ak by sa ale situácia vyvíjala dobre, plánoval meč darovať mestu Brookings.

Mengeleho sedem trpaslíkov: Hitlerovi museli spievať nemecké piesne

Japonec sa v USA dočkal vrelého privítania. Bol taký dojatý, že miestnej knižnici daroval v prepočte asi tisíc dolárov, aby nakúpila knihy o Japonsku a prispela tak k mieru medzi Američanmi a Japoncami. Dokonca sľúbil, že niekoľkým deťom z Brookingsu zaplatí návštevu Japonska. A hoci v roku 1985 jeho obchod zbankrotoval, Fudžita sľub dodržal a tri deti sa vďaka nemu naozaj pozreli do krajiny vychádzajúceho Slnka.

Transpacifické priateľstvo vydržalo celé roky a Fudžita sa do Brookingsu vrátil ešte trikrát. Zasadil niekoľko stromov na mieste, kde pred desaťročiami zhadzoval bomby. Krátko predtým, ako v roku 1997 zomrel na rakovinu pľúc, ho mesto vyhlásilo za ambasádora dobrej vôle a čestného občana Brookingsu. Jeho katana dnes zdobí stenu v miestnej knižnici a je 400-ročným symbolom schopnosti odpúšťať. Nuž, vojna občas plodí aj pekné príbehy.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
8.9. 2018 15:00
Diskusia