R/P FLIP vlastní americký Úrad pre námorný výskum a ako už asi tušíte z názvu majiteľa, ide o plavidlo určené na vedecké účely. Loď má dĺžku 108 metrov a je navrhnutá tak, aby dokázala napustiť vodou plavebné komory a otočiť sa o 90 stupňov. Nad hladinou potom ostane trčať iba 17 metrov lode.

Z lode R/P FLIP sa prakticky stane bója. Keď je výskum dokončený, do plavebných komôr sa naženie stlačený vzduch a loď sa opäť dostane do horizontálnej polohy.

Vývoj lode začal v roku 1960 po debate medzi výskumníkom Frederickom Fisherom a riaditeľom Námorného fyzikálneho laboratória Fredom Spiessom. Fisher sa sťažoval na problémy so stabilitou ponoriek pri robení podmorských výskumov. Spiess reagoval tvrdením, že v tomto prípade by mohla pomôcť vertikálna loď. No a v júni 1962 bola na svete.

R/P FLIP môže v podobe bóje buď plávať v smere morských prúdov, alebo sa ukotviť, a to v oceáne s hĺbkou až päť kilometrov. To trvá celý deň, no z horizontály do vertikály a naopak sa vie loď dostať v priebehu pol hodiny.

Zaujímavé je, že plavidlo nemá vlastnú pohonnú jednotku. Tá by mohla rušiť citlivé akustické prístroje, a tak ju na miesto určenia musí dotiahnuť iná loď. R/P FLIP váži 700 ton a dokáže poskytnúť priestory piatim členom posádky a až 11 vedcom.

Asi si viete predstaviť, že aj interiér musel byť špeciálne navrhnutý. Za všetky príklady spomenieme napríklad záchodové dosky otočiteľné o 90 stupňov či svietidlá, ktoré musia zároveň slúžiť ako steny. Nehovoriac o tom, že pohyb v lodi je pomerne bizarný, keďže človek kráča po dverách.