MENU
Menu
Nalini Nadkarni.

Techmag Nie je blondína, ani nemá štvorky: Spoznajte živú Barbie vedkyňu

Keď sa povie Barbie, predstavíme si dlhonohú prsnatú blondínu, ktorá je mužským snomu. To je klasická bábika, ktorej sa chcú ženy podobať, a tak sa podľa vzoru Barbie stali jej živými ikonami. Prichádza však Barbie vedkyňa. Nemá obrovské prsia ani dokonalé telo, ale srší intelektom.

Kašľala na šminky, liezla na stromy
Nalini Nadkarni je predstaviteľkou dievčat, ktoré nemali domček pre bábiky, ani sa nehrali na veľké dámy pomocou vysokých topánok od mamy a šminiek. Ona liezla na stromy. Namiesto úpravy svojho zovňajšku kultivovala prírodu okolo seba, stala sa ekologickou aktivistkou. Vďaka svojmu zanieteniu sa stala inšpiráciou pre bábiku Barbie, ktorá priťahuje iný typ dievčat ako tie, čo chcú byť len modelkami. Dnes má 65 rokov a je profesorkou biológie na univerzite v Utahu. Stala sa vo svojom odbore ikonou. Je to vedkyňa, ekologička a žena, ktorá žije šťastný život.

Ponuka do Mattela
Spoločnosť Mattel, pod ktorou sa rodia všetky ikonické bábiky, sa v spolupráci s National Geographic rozhodla spraviť z Nalini Nadkarni predstaviteľku novej série bábik. Tie nebudú mať dokonalé tvary ani ukážkové prsia, či nohy, ktoré akoby vrastali priamo do vysokých podpätkov. Budú to bábiky a inšpirácie pre dievčatá, ktoré zlákal svet vedy. Nalini sa stala predlohou pre Barbie astrofyzičku, biologičku, novinárku aj etymologičku. A nie, že by tieto bábiky neboli pekné. Sú skrátka len zamerané na iné prednosti ako šaty a snahu uloviť Kena na svoje nohy a „pľúca“.

Nové éra
Keď Nalini dostala ponuku od Mattela pomôcť s propagáciou bábiky, uvedomila si, že to je síce malý krok pre hračkársky priemysel, ale veľký pre detský svet. „Zrazu som videla možnosť, ako sa deti môžu už hravou formou zoznámiť s ochranou prírody a živočíchov a k bábike si dokúpiť namiesto kabelky výstroj do lesa,“ komentuje nadšene nový smer Nalini Nadkarni. Barbie však rozhodne nevyzerá zle. Jemne sa podobá na Laru Croft a pôvodnú Barbie, len nemá po rokoch blond vlasy. Nemá ani tak veľké prsia a ukazuje, že aj žena bez rúžu a zvodných šiat môže mať svoj šarm.