MENU
Menu

Techmag Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili

Každý pozná slávne egyptské pyramídy v Gíze. Ich krása a dokonalosť z nich robí pôsobivé artefakty, ktoré obdivujú ľudia z celého sveta. Lenže na svete nájdete množstvo ďalších, menej známych pyramíd, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili
Pyramída z heliem vojakov
Pickelhaube - špicatá nemecká prilba vojakov z prvej svetovej vojny - sa stala synonymom vojnového nepriateľa. Po skončení prvej svetovej vojny ľudia uvažovali nad symbolom, ktorý by najlepšie vystihoval triumf spojencov nad nepriateľom. V New Yorku nakoniec rozhodli, že z 12-tisíc heliem zajatých nemeckých vojakov postavia pyramídu. Na zdôraznenie víťazstva ju doplnili okrídlenou bohyňou víťazstva Niké.

Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili
Lomená pyramída
Ak si predstavujete pyramídy ako pravidelné útvary s dokonalou konštrukciou, vyvedieme vás z omylu. Medzi slávnymi pyramídami v Egypte sú i nedokonalé kúsky. Jednou z nich je 101 metrov vysoká takzvaná Lomená pyramída. V čase, keď ju postavili, boli totiž bežné stupňovité pyramídy, takže išlo o vôbec prvý pokus o pyramídu v tvare ihlanu. Nedostatok skúseností spôsobil, že stavitelia navrhli steny príliš príkre, čo ohrozilo statiku stavby. V priebehu výstavby preto zmenili sklon stien a vznikla pyramída nevšedného vzhľadu. Unikátna je tiež tým, že vo vnútri má dve komory spojené chodbou, čo z nej robí „dvojizbovú" pyramídu.

Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili
Brazílske pyramídy
Kým egyptské pyramídy postavili z obrovských kamenných blokov, materiálom na stavbu pyramíd v Brazílii boli mušle. Pyramídy pochádzajú približne z roku 3000 pred Kristom, takže sú staršie než najstaršie egyptské pyramídy.

Existuje v Číne Biela pyramída - najväčšia zo všetkých pyramíd?

Ich výstavba trvala niekoľko desaťročí až storočí. Bohužiaľ, kvôli krehkosti materiálu a ľudskej zvedavosti sa z nich zachovalo sotva desať percent.

Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili
Pyramídy Alexandra Goloda
Nie všetky pyramídy sú staroveké hrobky kráľov. Ruský vedec a milionár Alexander Golod, ktorý je známy aj ako staviteľ moderných pyramíd, je totiž presvedčený, že vynašiel spôsob, ako ochrániť ľudstvo pred akýmikoľvek chorobami. Na stavbu svojich 20 pyramíd v tvare ihlanu použil kov a sklenené vlákna. Podľa autora sa ľudia vďaka pobytu v pyramíde nielen uzdravia, ale nikdy neochorejú na chrípku, rakovinu, AIDS či žltačku. Pyramídy vraj pozitívne podporujú imunitný systém človeka, semená umiestnené v pyramíde produkujú viac plodín, pyramídy dokážu „opraviť" ozónovú vrstvu a vyliečia aj impotenciu. Najväčšia pyramída mala výšku 45 metrov a váhu 55 ton, no napriek všetkým silám, ktoré ju chránili ju v roku 2017 zničila silná búrka, ktorá sa prehnala Moskvou a okolím.

Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili
Pyramída Koh Ker
Kambodža je známa chrámovým komplexom v Angkore, ale pyramída, ktorá leží viac ako 100 kilometrov od neho, doslova tají dych. Pred zrakmi turistov stojí utajená pyramída Koh Ker, ktorá sa nápadne podobá na mayské chrámy v Strednej Amerike. Sedemposchodovú, 36 metrov vysokú pyramídu, postavili úplne bez malty či betónu.

Kto vytvoril obrovskú pyramídu v Antarktíde?

Celú konštrukciu drží pokope vlastná hmotnosť. Z pôvodných schodov sú už len trosky, preto každý, kto chce vystúpiť na vrchol, musí použiť nedávno prirobené drevené schody. Pyramídu dodnes úplne nepreskúmali, takže archeológovia predpokladajú, že časť z nej je pod zemou.

Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili
Pyramídy v La Quemade
La Quemada je archeologické miesto v Mexiku s tajomnou minulosťou, pretože odborníci sa dodnes nedokážu zhodnúť na tom, kto ho vybudoval a prečo. Lokalita je známa predovšetkým niekoľkými strmými pyramídami, ktoré postavili vo svahu. Na vrchole jednej z nich stál malý chrám, v ktorom sa konali bohoslužby. Ďalšiu z nich považovali za miesto obetovania ľudí, ktorých zhadzovali z vrcholu dole schodmi. Nedávno objavené kosti poskytli dôkazy o tom, že v Quemade praktizovali aj kanibalizmus.

Neznáme pyramídy, o ktorých existencii ste netušili
Sudánske pyramídy
Pyramída sa väčšine ľudí spája s Egyptom. Vedeli ste, že existuje krajina, ktorá má dvakrát toľko pyramíd ako Egypt? Je to Sudán, ktorý je domovom starých núbijských pyramíd. V oblasti zvanej Núbia, ktorá ležala na území dnešného Sudánu, vybudovali počas niekoľkých storočí takmer 220 pyramíd. Slúžili ako hrobky pre tunajších kráľov.

Vystrašený Bonaparte: Čo vydesilo Napoleona v Cheopsovej pyramíde?

Ich proporcie sa konštrukčne líšili od egyptských, hoci vychádzali z ich podoby. Zaujímavosťou je, že všetky hrobky v pyramídach vykradli ešte v staroveku, ale nástenné reliéfy v chrámoch sa zachovali rovnako ako mumifikovaní králi v rakvách. Počas moderných archeologických výskumov objavili v pyramídach zvyšky lukov, šípy, konské postroje, drevené nádoby, hrnce, farbené sklo, kovové plavidlá a ďalšie artefakty, ktoré svedčia o rozsiahlych obchodných kontaktoch s Egyptom i helénskym svetom.

DISKUSIA
13.4. 2018 17:00
Diskusia