Dokážete si predstaviť, že by ste si pamätali všetko, čo ste zažili? Každý jeden moment, každý rozhovor, ktorý ste viedli, každé slovo každej knihy, ktorú ste kedy prečítali, každé jedlo, ktoré ste jedli, dokonca aj šaty, ktoré ste mali na sebe v konkrétny deň? Nuž, Rebecca Sharrocková to dokáže. Jej schopnosť však občas až naháňa strach.

Neuveriteľná schopnosť: žena si pamätá každý detail života už od kolísky
Pred tromi rokmi Rebecca čítala v novinách článok o tom, že človek si nepamätá detaily zo svojich prvých štyroch rokov života. „Totálna blbosť," pomyslela si vtedy. Ona si totiž pamätá všetko od približne 12 dní potom, ako ju matka porodila. Nie, podrobnosti toho, ako si ju rodiča sťa 12 dní staré dieťa fotili, si nevymýšľa. Patrí medzi 80 známych ľudí, ktorí trpia mysterióznou chorobou s názvom hyperthymézia.

Vycibrite si pamäť, skúste tieto tipy

Rebecca pochádza z austrálskeho Brisbane teda nie je úplne jedinečná bytosť. Unikátny je však na nej nízky vek, z ktorého si zachovala spomienky. Väčšina osôb s hyperthyméziou si totiž pamätá detaily približne od desiateho až 14. roku života.

Muž s najlepšou pamäťou na svete: do kasín má vstup zakázaný

Na rozdiel od nich si táto výnimočná žena spomína napríklad na to, aké pichľavé šaty mala na sebe počas oslavy prvých narodenín a ako veľmi sa bála plyšovej myši, ktorú jej kúpili rodičia.

Neuveriteľná schopnosť: žena si pamätá každý detail života už od kolísky
Keď Rebecca prednedávnom vystúpila v televízii, moderátorka sa rozhodla jej pamäť otestovať prostredníctvom kníh o Harrym Potterovi. O ságe Rebecca tvrdila, že je jej najobľúbenejšou, a tak moderátorka vzala do rúk jednu z kníh, náhodne ich otvorila a prečítala jednu vetu. Becky, ako ju volajú známi, sa nedala nachytať a na vetu nadviazala. Od slova do slova tak, ako bola napísaná v knihe.

Policajt s fotografickou pamäťou: na tváre zločincov nevie zabudnúť

Možno sa vám hyperthymézia zdá ako úžasná schopnosť, avšak ľudia, ktorí ňou trpia, ju za až takú skvelú nepovažujú. Obyčajná ľudská pamäť má totiž jednu výhodu: umožňuje zabúdať na rôzne tragické a smutné momenty. Rebecca to nedokáže. Keď do nej niekto na ulici ťukne, ihneď si spomenie na moment z detstva, keď ju spolužiak zhodil na zem, a celý incident sa jej v hlave opäť prehrá. Nepekné spomienky dokáže vyvolať v podstate čokoľvek.

Ľudia s hyperthyméziou majú problémy aj v škole. Ako je to možné? Nuž, jednoducho nedokážu filtrovať obrovské množstvo informácií, ktoré sa na nich valia. Nevedia si zapamätať len dôležité veci, jednoducho im v mozgu uviazne všetko.

Na druhej strane však jedinci s touto diagnózou môžu pomáhať ostatným ľuďom nielen priamo, ale aj nepriamo. Sú totiž predmetom skúmania lekárov, ktorí dúfajú, že prostredníctvom nich nájdu liek či dokonca prevenciu na Alzheimerovu chorobu.