Výsledkom celoživotnej práce Hikmeta Kaya je vysadených takmer 30 miliónov stromčekov, ktoré premenili neúrodný a pustý vrch na zalesnenú oblasť.
Púšť premenil na dokonalý lesný biotop
K lesu mal Hikmet Kaya vždy blízko. Rozhodol sa preto zasvätiť mu celú svoj život a už ako 24-ročný sa stal vedúcim zalesňovania na oddelení lesných operácií v tureckom okrese Sinop. Nebol to však len vedúci, ktorý riadi práce od zeleného stola, on sa skutočne chytil lopaty, stromčekov a začal sadiť. K dispozícii dostal prakticky vyprahnutú pôdu. Premeniť ju na dokonalé lesné prostredie bola výzva, ktorá mu zabrala prakticky celý život, ale ujal sa jej bravúrne. Na dôchodku po ňom zostal les a vyprahnutú púšť si už dnes pamätá málokto. Ostala iba na fotografiách, pri ktorých porovnaní málokto dokáže uveriť, že dielo je výsledok činnosti jediného človeka.
Projekt, ktorý ho prežije
Hikmet Kaya vysadil viac ako 30 miliónov stromčekov na neúrodnom kopci s výhľadom na Sinop a zmenil ho na zelenú oázu. Začal pracovať v roku 1978 a zameral sa na zalesňovanie v stepných oblastiach. Pritom sa spoliehal na špecializované tímy a miestnu komunitu pri premene nehostinnej pôdy na zelenú oázu pre ľudí aj zvieratá. Hoci v roku 2002 odišiel do dôchodku, jeho projekt žije dodnes. A rozhodne už nie je sám. Na les miestni nedajú dopustiť a podiel zelene sa stále rozširuje. Preto je považovaný, a právom, za miestneho hrdinu. Dnes je každému jasné, že po jeho smrti ostane les, ktorý má potenciál prežiť ďalšie stovky rokov. S takým výsledkom práce sa na dôchodku môže pochváliť málokto.
Poslanie aj vášeň
Vo svojej lesníckej činnosti Hikmet spojil vášeň s prácou a nadšením. "Premena týchto oblastí na lesy bola mojím najväčším zdrojom radosti, na ktorý som dnes hrdý,“ povedal Kaya novinárom. „Po dlhých rokoch sme zabezpečili, že náš okres má v porovnaní s tými časmi viac lesa a je to veľmi dobrý pocit," pokračoval. Počas jeho pôsobenia bolo vysadených okolo 30 miliónov stromčekov. Fotografie oblasti pred a po dokonale ukazujú, aké obrovské množstvo stromov pribudlo.
„Každý by mal chrániť lesy,“ odpovedal Kaya na otázku o budúcnosti našej planéty. Je jeden z mála, ktorý sa vyhli siahodlhým diskusiám o tom, čo by sa malo pre ekológiu urobiť, a sám vysadil milióny stromčekov vlastnými rukami. Aj tak vyzerá život hrdinu, ktorý skutočne pomohol k záchrane nie celého sveta, ale minimálne svojho okolia.