MENU
Menu

Techmag Nekonečná dovolenka: obytná jachta, ktorú vlastnia jej pasažieri

Nebolo by krásne, ak by ste mohli navštevovať exotické destinácie bez potreby balenia a vybaľovania batožiny? Alebo ešte lepšie: čo ak by vaša dovolenka vôbec nemusela skončiť? Nuž, pre niekoľko desiatok obyvateľov jachty The World je tento sen realitou.

Nekonečná dovolenka: obytná jachta, ktorú vlastnia jej pasažieri
The World je najväčšou, najstaršou a v súčasnosti aj jedinou aktívnou obytnou loďou na svete. Je spoločným vlastníctvom všetkých svojich obyvateľov, z ktorých väčšina tu žije po celý rok. Plavidlo v podstate neustále pláva z jedného prístavu do druhého a umožňuje pasažierom spoznávať skutočne exkluzívne miesta, akými je napríklad Papua-Nová Guinea či Antarktída.

Krvavé vodopády v Antarktíde: čo spôsobuje tajomný úkaz?

S myšlienkou na stavbu obytnej výletnej lode prišiel Knut Kloster Junior, dedič nórskej lodiarskej firmy, ktorá bola priekopníčkou výletnej plavby. V roku 2002 sa Klosterovi napriek finančným problémom podarilo plavidlo s výtlakom 43-tisíc ton a 12 palubami dokončiť.

Nepritiahlo však toľko zákazníkov, ako si Kloster želal. Apartmány, ktoré sa nepredali, prepadli v prospech bánk. Tie ich prenajímali turistom, ktorí sa na palube nesprávali práve najslušnejšie, čo samozrejme vadilo vlastníkom trvalým obyvateľom lode. Tí sa napokon dohodli, že od bánk apartmány odkúpia.

Od momentu, kedy sa stali vlastníkmi lode, začali s postupným predajom apartmánov zámožným ľuďom, ktorých nalákali na vidinu nekonečnej dovolenky. Všetkých 165 kajút je dnes obsadených, najlacnejší sa predal za milión dolárov, ten najluxusnejší vyšiel majiteľa na 13 miliónov.

Nejde o jedinú investíciu spojenú s bývaním na výletnej lodi. Jej prevádzkovanie vonkoncom nie je lacná a každý z jej obyvateľov prispieva do fondu rôznych výdavkov sumou vyše stotisíc dolárov ročne. Vysoký je aj priemerný vek pasažierov: 64 rokov. Za svoje peniaze dostávajú obyvatelia The World len to najlepšie. K dispozícii majú šesť reštaurácií, niekoľko barov a bazénov, golfové simulátory a v súčasnosti tenisový kurt s bežnými rozmermi, ktorý je na lodiach svetovým unikátom. Samozrejmosťou je potom knižnica či posilňovňa.

Tak čo, vedeli by ste si predstaviť stráviť zvyšok života na výletnej lodi?

DISKUSIA
25.5. 2017 19:00
Diskusia