MENU
Menu

Techmag Nehoda na trati? Tieto miesta sú vo vlaku najbezpečnejšie

Vlaková doprava patrí na Slovensku medzi tie najbezpečnejšie. Pomyselnému rebríčku síce kraľujú lietadlá, nakoľko na našom území v posledných rokoch žiadne nespadlo, ale aj vlaky sú na tom veľmi dobre. K vážnej nehode, ktorej obeťou by sa stal cestujúci vo vlaku, nedošlo už desiatky rokov. Keby však k nehode malo dôjsť, ktoré miesto vo vlaku je najbezpečnejšie?

Nehoda na trati? Tieto miesta sú vo vlaku najbezpečnejšie
Ako ste zrejme predpokladali, vozeň v strede vlakovej súpravy je najbezpečnejší a len o niečo horšie je na tom vozeň, ktorý sa nachádza za ním. Keď už sa vlaku stane nehoda, väčšinou sa čelne zrazí s inou súpravou, prípadne do neho narazí iný vlak zozadu. Aj pri vykoľajení je najlepšie sedieť v strednom vozni.

Strašia vás preplnené vlaky? Pozrite si, ako pekelne cestujú vo svete

Aj keď sa vám ale nepodarí zaistiť si miesto v strednom vozni, môžete svoju bezpečnosť zvýšiť výberom sedadla. Hoci mnoho ľudí rado sedí v smere jazdy, bezpečnejšie sú práve sedadlá, ktoré sú umiestnené proti smeru jazdy. Keď totiž dôjde k čelnej zrážke, náraz človeka zatlačí do sedadla, čím sa zníži riziko zranenia.

Spoznávate ich? Otravní cestujúci, ktorých stretnete v slovenských vlakoch

Bezpečnejšie sú tiež sedadlá v uličke. Pri zrážke sa totiž môžu rozbiť okná a úlomky skla dokážu často spôsobiť vážne zranenia či dokonca smrť.

Človeku samozrejme stopercentnú bezpečnosť nezaručí nič, a to ani vo vlakovej doprave. Výber vozňa a sedadla však šance na vyviaznutie z kolízie rapídne zvyšuje. Myslite na to, keď nabudúce budete cestovať vlakom.

DISKUSIA
23.6. 2017 17:00
Diskusia