MENU
Menu

Techmag Nechali ste sa nachytať? Čísla a štatistiky, ktoré klamú

Štatistiky, percentá, prieskumy a čísla vo všeobecnosti majú zvláštnu až magickú silu. Stačí, že nejaký údaj potvrdí „renomovaná" agentúra, alebo ho uverejnia najčítanejšie noviny a informácia je na svete. Žije si potom svojím životom desiatky rokov, pričom pravda je úplne iná. Ale koho vlastne zaujíma pravda?

Nechali ste sa nachytať? Čísla a štatistiky, ktoré klamú
Pozor, kokos zabíja!
Bojíme sa bojových plemien psov alebo žralokov, pretože nás môžu pohrýzť a niekedy aj zabiť. No vedeli ste, že väčšie smrteľné nebezpečenstvo nám hrozí od kokosových orechov? Svetom poslednú dobu obiehajú desivé správy o nebezpečenstve kokosového tuku.

FOTO: Umelec fotí bežné veci, uhádnete, čo je na jeho snímkach?

Spája sa s rizikom infarktu a mŕtvice. V skutočnosti kokos preukázateľne zabije len toho, komu spadne na hlavu. Kým ročne vo svete evidujú približne 100 útokov žralokov na ľudí, pričom v dlhodobom priemere je z nich smrteľná iba desatina, kokosové orechy ročne zabijú približne 150 ľudí. K skresleniu nebezpečenstva dochádza pravdepodobne preto, lebo k úmrtiam dochádza viac-menej v jednej lokalite na území Papua Novej Guiney.

Blondiaci čo nevidieť vyhynú
Ľudia s prirodzenými blond vlasmi vraj vyhynú do 200 rokov. Podľa informácií zverejnených BBC v roku 2002 sú blondínky „ohrozený druh a vyhynú do roku 2202." Túto zaujímavú správu prevzali mnohé médiá, vrátane The Sunday Times.

Umenie maskovať: Keď mali drevené pne vplyv na chod dejín

Práve tí uviedli, že posledná prírodná blondína sa pravdepodobne narodí vo Fínsku v roku 2202. Bola to však falošná správa. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neskôr vysvetlila, že na túto tému nikto nikdy nevykonal seriózny výskum. Neexistuje žiadna relevantná správa o tom, že blondiaci by mali o dvesto rokov vymiznúť zo zemského povrchu.

Ženy budú do roku 2156 bežať rýchlejšie než muži
V roku 2004 rešpektovaný časopis Nature zverejnil článok, že ženy vraj v polovici 22. storočia budú rýchlejšie bežať šprinty než muži. Štúdia časopisu sa opierala o zozbierané údaje z OH od roku 1900. Podľa nich v súlade s trendom približovania sa časov žien a mužov sa zhruba v roku 2156 šprintérky dotiahnu na časy šprintérov.

FOTO: Zábery, na ktoré sa budete musieť pozrieť viackrát

Štúdia vychádzala z predpokladu, že už od roku 1900 sa neustále skracuje rozdiel medzi ženskými a mužskými časmi, a teda musí prísť obdobie, keď úplne zanikne. Lenže podľa fyziológov štúdia ignorovala prirodzené rozdiely medzi pohlaviami, rozdielne hladiny testosterónu, hmotnosti a podobne. Je zrejmé, že nastavené trendy nemôžu pokračovať donekonečna. Keby to tak bolo, šprintérky by v ďalšom tisícročí bežali rýchlosťou svetla.

S koľkými partnermi ste spali?
Od roku 1999 do roku 2002 Národné centrum pre zdravotnú štatistiku zhromaždilo údaje o počte sexuálnych partnerov mužov a žien v USA. Podľa výsledkov ich štúdie priemerný muž spal so siedmimi ženami, zatiaľ čo typická žena so štyrmi mužmi. Pri bližšej analýze odborníci zistili, že výskumníci podcenili rodové stereotypy v sexuálnej oblasti. Všeobecne totiž platí, že muži chcú, aby ich vnímali ako „samcov", ktorí majú rozsiahlu sexuálnu minulosť, zatiaľ čo ženy chcú pôsobiť cudnejšie. Výskum teda ovplyvnili spomínané motivácie jednotlivých pohlaví, keď mnohí klamali o počte sexuálnych partnerov a výsledkom bola falošná štatistika.

„Pažravý" Bermudský trojuholník
Bermudský trojuholník je jedným z najznámejších príkladov tajomstva, ktoré je hodné mnohých konšpiračných teórií. Kedykoľvek „zmizne" loď alebo lietadlo v tejto oblasti Atlantického oceánu, ľudia tvrdia, že v Bermudskom trojuholníku leží nejaká neznáma sila, ktorá ťahá dopravné prostriedky priamo k sebe. Podľa niektorých webových stránok táto sila „zhltla" za posledných 22 rokov už 11 lietadiel. Lenže oficiálne zdroje štátnych orgánov či súkromných poisťovní nikdy nič také nepotvrdili. Neexistujú ani oficiálne štatistiky, ktoré by potvrdzovali zvýšený počet nehôd alebo zmiznutí lodí a lietadiel práve v tejto oblasti. Odborníci vravia, že lietadlá a lode sa „strácajú" jednoducho preto, lebo sa môžu ponoriť do vody. Z toho dôvodu sa nestrácajú napríklad vlaky.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
7.6. 2019 17:00
Diskusia