Žraloček brazílsky (Isistius brasiliensis) bol prvýkrát objavený začiatkom 19. storočia francúzskymi prírodovedcami. Až v 70. rokoch 20. storočia si ale morskí biológovia uvedomili, aké odvážne a nebezpečné tieto malé morské tvory sú. Samce merajú asi pol metra, ale bežne útočia aj na veľryby.

Vedci si už dávno všimli zvláštne kruhové rany na telách rýb či morských cicavcov, hyzdili dokonca aj kožu žralokov modrých a kosatiek dravých. Ich pôvod ale nepoznali. V roku 1971 však Everet Jones objavil v žalúdkoch žraločkov brazílskych kruhové vzorky mäsa a poodhalil tak ďalšiu z oceánskych záhad, ktorá ľudí tak dlho trápila.

Ako sa zistilo, žraloček brazílsky vie ústami na tele koristi vytvoriť podtlak a pevne sa prisať. Zubami ostrými ako britvy a krúživými pohybmi tela potom z úbohého zvieraťa vyreže kus mäsa s priemerom až päť centimetrov a až sedem centimetrov hlboké.

O týchto predátoroch vieme aj tak pomerne málo. Isté je, že žijú v hlbokých vodách a málokedy sa zatúlajú k plytčinám. Dni trávia až 3,5 kilometra hlboko, v noci sa však priblížia k hladine. Do hlbočín sa totiž málokedy zatúla korisť, ktorú by sa im oplatilo napadnúť.

Žraloček brazílsky dokonca napádal aj jadrové ponorky. V 70. rokoch poškodzoval mäkšie časti týchto strojov ako napríklad kabeláž či gumené kupoly na sonaroch. Občas tieto kupoly poškodil až do takej miery, že posádka ponorky doslova oslepla a musela sa vrátiť do prístavu kvôli opravám. Problém vyriešilo až nahradenie gumy sklolaminátom.

Zdokumentované sú aj prípady napadnutia človeka. V roku 2009 žraloček brazílsky napadol vytrvalostného plavca, ktorý sa chcel dostať z havajského ostrova Havaii na Maui. Uhryzol ho do hrude a zranenie sa dotyčnému hojilo deväť mesiacov. V roku 2019 zasa žraločky napadli dvoch plavcov, ktorí sa pokúšali o zdolanie výzvy známej ako Oceans Seven a spôsobili im vážne poranenia nôh, brucha a ramien. Na plážach po celom svete sa tiež objavilo viacero mŕtvol, ktoré na sebe mali kruhové rany.

Ak sa teda chcete vyhnúť podobnému osudu, vyhýbajte sa hlbočinám po zotmení.