MENU
Menu

Techmag Návrat do antiky: Čo našli vedci v potopených vrakoch neďaleko Grécka?

Výlet do minulosti sa dá spraviť dvoma spôsobmi. Nazretím do historických knižiek a dokumentov, alebo priamym stretnutím s históriou, napríklad pod vodnou hladinou. V tomto roku sa podaril potápačom skutočne husársky kúsok. Pri grécku objavili tri potopené lode z antických čias. A čo je ešte dôležitejšie, prakticky s celým nákladom.

Návrat do antiky: Čo našli vedci v potopených vrakoch neďaleko Grécka?
Grécke pamiatky zakonzervované v soli
Grécke ministerstvo kultúry sa pochválilo štedrým nálezom, ktorý sa podaril v Egejskom mori neďaleko ostrova Kasos. Nejde o turisticky vychytené letovisko a aj z toho dôvodu o vraky pod hladinou dlhé roky, doslova stáročia, nikto ani len nezavadil. Objav sa podarilo zrealizovať náhodne vďaka prieskumu oblasti potápačmi.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili

To, na čo narazili, im vyrazilo dych. Pod morom ležali doslova antické poklady. Nachádzali sa medzi ostrovmi Kréta a Rodos, ktoré od antiky až dodnes patria k vychýreným centrám a medzi nimi vždy viedli rušné obchodné cesty. Tomu zodpovedá aj objavený nález.

Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov

Obchodná loď a množstvo detailov
Po tom, ako potápači celú oblasť zdokumentovali, nastúpili analytické tímy, ktorých jedinou úlohou bolo zistiť, čo sa vlastne pod hladinou našlo. Ide o jeden z najväčších objavov za posledných pár desaťročí. Pod vodou leží už stovky rokov grécka obchodná loď. Odhaduje sa, že išlo patrila obchodníkovi, ktorý sa plavil na mori pred 2300 rokmi. Jeho loď bola plná riadu, rôznych mís, váz, nechýbali ani amfory na víno. Dokonca sa našlo aj päť kamenných kotiev. Ide o najstaršiu zo série troch lodí, ktoré sa v okolí našli.

Meč kráľa Kou-tiena: Je ostrý ako britva aj po 2500 rokoch

Stále je čo objavovať
Ďalšie dve lode boli datované do roku 100 pred Kristom a tretia najmladšia by mala pochádzať z ôsmeho až desiateho storočia. Potápači precízne prečesali morské dno a vylovili množstvo keramiky, ktorá už nebude k dispozícii len pre morských živočíchov, ale aj pre ľudí v múzeu. Otázkou stáva, čo bolo príčinou potopenia lodí v rôznych časových úsekoch. Vzhľadom na množstvo artefaktov zrejme nešlo o pirátsky útok. Je možné, že okrem vzácnych artefaktov objavili vedci aj novú záhadu? To kompetentní zatiaľ nekomentovali.

DISKUSIA
13.11. 2019 10:00
Diskusia