MENU
Menu
Čierna diera.

Techmag Našli zatiaľ najväčšiu čiernu dieru, jej hmotnosť si neviete predstaviť

Slnko váži asi 330-tisíckrát viac než Zem. Pre bežného človeka ide o priam nepredstaviteľnú hodnotu. A čo potom čierna diera, ktorej hmotnosť sa rovná 40 miliardám Sĺnk? Je zatiaľ najväčšou, akú sa astronómom podarilo pozorovať.

Obrovská čierna diera sa nachádza v galaxii Holm 15A asi 700 miliónov svetelných rokov od Zeme. Nie je len najťažšou, ale zároveň aj najvzdialenejšou čiernou dierou, akú poznáme. Podarilo sa ju nájsť vďaka spojenému úsiliu astronómov z čilského zariadenia s názvom Very Large Telescope (VLT, doslova teda „veľmi veľký teleskop“) a vedcov z nemeckého Wenedelsteinovho observatória. Táto čierna diera je podľa odborníkov rovnako ťažká ako 2,5 percenta hmoty Mliečnej dráhy.

Ako sa vlastne meria hmotnosť čiernej diery? Jedným slovom: zložito. Stačí však vedieť, že každý objekt svojou hmotnosťou zakrivuje časopriestor a pri tak ťažkých objektoch, akými sú čierne diery, je to skutočne očividné. Od miery zakrivenia sa potom odvodzuje hmotnosť.

Čierna diera vzniká, keď hviezda ukončí svoju existenciu, ale neexploduje do supernovy. Práve naopak, zrúti sa sama do seba, imploduje. Vzniknutá čierna diera následne nedovolí zo svojho

gravitačného poľa uniknúť ničomu, ani svetlu. A práve absencia svetla umožňuje astronómom pátrať po týchto objektoch.

Tma v strede galaxie Holm 15A priviedla vedcov k hypotéze, že sa tu musí nachádzať čierna diera. Nečakali však, že taká veľká. Svojou hmotnosťou dvojnásobne prekonala bývalú rekordérku a je 10-tisíckrát hmotnejšia než čierna diera, ktorá sa nachádza uprostred Mliečnej dráhy.

Vedci predpokladajú, že taký obrovský objekt zrejme vznikol zrážkou dvoch galaxií, pri ktorej sa stretli aj ich čierne diery. Mimochodom, takáto kolízia čaká aj Mliečnu dráhu, ktorá sa o približne 4,5 miliardy rokov zrazí s galaxiou Andromeda.