MENU
Menu

Techmag Našli najväčšieho dinosaura v dejinách, meral úctyhodných...

Ak ste sa v detstve zaujímali o dinosaurov, zrejme si spomínate, že jedným z najväčších bol 25-metrový Diplodocus. Nedávno však paleontológovia objavili ešte väčšieho obra. Žil pred 102 miliónmi rokov a zrejme meral až 37 metrov.

Našli najväčšieho dinosaura v dejinách, meral úctyhodných...
Kostrové pozostatky zatiaľ nepomenovaného dinosaura našli sa našli v Argentíne. Zatiaľ sa podarilo zistiť, že sa živil výhradne rastlinnou potravou a vážil približne 70 ton. Takú váhu má dokopy 14 slonov afrických.

Zaujímavý je aj príbeh, ktorý obklopuje nájdenie fosílie. Ešte v roku 2014 kráčal pastier z farmy La Flecha v argentínskej provincii Chubut divočinou. Len náhodou si všimol, ako zo skaly vytŕča časť kosti, a po návrate na farmu o tom povedal svojim známym. O jeho náleze sa napokon dozvedeli aj vedci z Paleontologického múzea Egidia Feruglia v Trelewe a v okolí kosti založili výskumný tábor.

Najprv odhalili vôbec najdlhšiu stehennú kosť v dejinách, ktorá merala 2,4 metra. Do konca výkopových prác potom našli ešte ďalších 220 kostí a 80 zubov. Ich analýzou sa podarilo zistiť, že na danom mieste zahynulo sedem mladších dinosaurov, ktoré boli ešte stále v štádiu rastu a vývoja.

Našli najväčšieho dinosaura v dejinách, meral úctyhodných...
„Bolo to ako paleontologické miesto činu," povedal doktor Diego Pol, ktorý výskum viedol. „Nič podobné sa zatiaľ v dejinách nájsť nepodarilo a ja som hrdý, že sme tieto pozostatky odhalili práve my."

„Ukázalo sa, že tento nový druh dinosaura bol až o desať percent väčší než Argentinosaurus, ktorý doposiaľ držal rekord najväčšieho suchozemského živočícha v histórii," tvrdí Pol, ktorý bol počas výkopových prác nielen pod drobnohľadom kolegov, ale i kamier. Nový film tu totiž nakrúcala britská televízia BBC na čele s legendárnym prírodovedcom Davidom Attenboroughom.

Našli najväčšieho dinosaura v dejinách, meral úctyhodných...
Najavo vyšli aj ďalšie zaujímavosti. Odborníkom sa napríklad podarilo zistiť, že len samotné srdce novoobjaveného dinosaura vážilo toľko ako traja dospelí ľudia a v obvode meralo dva metre. Jediným úderom dokázalo uviesť do pohybu 90 litrov krvi.

Našli najväčšieho dinosaura v dejinách, meral úctyhodných...
Problém zasa mali paleontológovia s odvozom niektorých kostí do laboratória. Tie najťažšie vážili až 500 kilogramov a nakoľko sa našli v odľahlých oblastiach Argentíny, ich preprava bola logisticky i finančne mimoriadne náročná.

Mimoriadne podstatnou informáciou, ktorú však zatiaľ vedci nezverejnili, je meno dinosaura. Na to, ako sa najväčší suchozemský živočích v dejinách vlastne bude volať, si počkáme do vydania prvého odborného článku o ňom. Už teraz sme veľmi zvedaví.

Autor: Filip
Foto: Dailymail

 

DISKUSIA
23.1. 2016 6:00
Diskusia