MENU
Menu

Techmag Našli hlavu vlka starú 40-tisíc rokov, je dokonale zachovaná

Sibírsky permafrost je doslova pokladnicou najrôznejších archeologických nálezov. Aj pri obyčajnej prechádzke sa môže stať, že človek naďabí na niečo nezvyčajné. Presvedčil sa o tom aj Pavel Efimov, keď kráčal popri rieke Tirechtjach. Takmer zakopol o vlčiu hlavu, keďže ale vlky v Jakutsku vída denne, hneď vedel, že na hlave niečo nesedí. Nález odovzdal expertom a tí v úžase určili jeho vek: 40-tisíc rokov.

Našli hlavu vlka starú 40-tisíc rokov, je dokonale zachovaná
„Ide o unikátny objav," uviedol Albert Protopopov z jakutskej Akadémie vied. „Prvýkrát sa podarilo nájsť pozostatky dospelého vlka z pleistocénu, ktoré mali navyše zachovalé tkanivá. Hlava meria 40 centimetrov a je v mimoriadne dobrom stave, dokonca má neporušený mozog.

Našli najstarší vrak lode, zmení náš pohľad na moreplavbu

Nejde síce o prvé nájdené ostatky vlka z tohto obdobia, zväčša však išlo len o časti lebiek alebo telá šteniat. V tomto prípade sa predpokladá, že išlo o dospelého samca vo veku dva až štyri roky.

Meč kráľa Kou-tiena: Je ostrý ako britva aj po 2500 rokoch

Objav pritiahol pozornosť veľkej časti vedeckej obce a do Jakutska pricestovali odborníci z Japonska a Švédska. Druhí menovaní následne odviezli lebku do Štokholmu, kde majú presnejšie prístroje na analýzu DNA. Práve vďaka nej chcú lepšie pochopiť, ako prebiehala evolúcia vlka. Použitá bude aj neinvazívne röntgenové skenovanie, ktoré umožní preskúmať vnútro lebky bez toho, aby sa nález musel rozrezať.

Našli hlavu vlka starú 40-tisíc rokov, je dokonale zachovaná
Do rovnakej kategórie ako sibírsky permafrost je možné zaradiť aj permafrosty v severnej Kanade, Aljaške a Grónsku. Mimochodom, tím, ktorý mal na starosti skúmanie vlčej lebky, našiel v rokoch 2015 až 2017 viacero tiel mláďat jaskynných levov. A zhodou okolností objavili jedno z nich neďaleko miesta, kde Efimov naďabil na vlčiu hlavu.

Telá z močiarov: Múmie, ktoré vytvorila príroda

Protopopova sibírsky permafrost neprestáva udivovať. Podľa neho existuje len málo miest, kde je počet podobných objavov vyšší. Zároveň sa však obáva, že zmeny klímy spôsobia posun hranice večne zamrznutej pôdy o stovky kilometrov severnejšie a tie artefakty, ktoré sa ocitnú južne od hranice, sa postupne rozpadnú.

Autor: Noel
Foto: Protopopov

DISKUSIA
4.7. 2019 19:00
Diskusia